Čech zápasí při sestupu z K2 s počasím

zh
22. 7. 2007 14:02
Hora K2 ukázala horolezcům svou sílu i během sestupu
Libor Uher vyčerpán ve třetím výškovém táboře ve stanu u americké expedice.
Libor Uher vyčerpán ve třetím výškovém táboře ve stanu u americké expedice. | Foto: Expedice Leopolda Sulovského

20.7. 2007: 17 statečných na K2

Abruzziho žebrem (méně strmé, více lavin): Rusové Nikolaj Kadošnikov, Viktor Afanasjev, Aleksander Eliseev a Roman Gubanov, Američané Chris Warner, Bruce Normand, Don Bowie, Portugalec Joao Garcia, jedna Korejka, jeden Korejec, dva šerpové, Íránec Kazem Faridian, Italové Daniele Nardi, Mario Vielmo a Stefano Zavka.

Česenovým pilířem (strmější, skalnatější): Libor Uher

Zdroj: www.k2climb.net

Ledovec Baltoro - O nesmírné náročnosti hory K2 se čeští horolezci přesvědčili i během sestupu do základního tábora.

Libora Uhra, který jako teprve druhý Čech K2 zdolal, zaskočila při cestě do čtvrtého výškového tábora (C4) tma a musel zcela vyčerpán přespat u americké výpravy na Abruzziho žebru.

Foto: Aktuálně.cz
Expedice na K2 exkluzivně na Aktuálně.cz
Jak ostravská expedice Leopolda Sulovského dobyla nejtěžší osmitisícovku světa K2. Projděte si jejich putování vtipně komentované členy výpravy a opatřené fotkami Romana Langra a dalších náruživých fotografů.

Leopolda Sulovského a Radovana Marka, kteří na něj čekali v C4 na Česenově pilíři, nepustily povětrnostní podmínky dál.

"Počasí se zhoršilo. Polda s Galošem zůstali uvězněni v C4, nemůžou ven ze stanu, strašně fouká a sněží. Na rameni zůstali osamoceni. Všichni ostatní sestoupili," informoval ze základního tábora Josef Lukáš.

Nakonec se oba šťastně dostali do C3 kolem sobotního poledne.

I Uher měl sobotní noc strávit v C3, u americké výpravy, která se o něj postarala včetně vařeného jídla. V neděli ho očekávají jeho kamarádi v základním táboře.

Uher si tak vyzkoušel dvě cesty na této hoře. Výstup absolvoval s Čechy po Česenově pilíři, sestup s Američany přes Abruzziho žebro.

S počasím bojoval i Pavol Lupták, jemuž komplikovalo sestup z C2 do základního tábora. Tam se nakonec během sobotního dopoledne šťastně dostal. Před ním tam již sestoupili i Roman Langr, Kamil Bortel,  Milan Sedláček a Zdeněk Hrubý.

Na vrchol K2 mělo podle stránek www.k2climb.net v pátek vylézt 17 horolezců z osmi zemí. Čech Libor Uher byl ovšem jediný, jenž zvolil strmější cestu Česenovým pilířem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Mexické horníky v dole zatopila voda, záchranáři bojují s časem

Více než 300 vojáků a dalších lidí se v Mexiku účastní záchranné akce, jejímž cílem je vysvobodit z podzemí deset horníků, kteří jsou už téměř čtyři dny uvězněni v zatopeném uhelném dole. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila ve středu ve 13:35 místního času (20:35 SELČ), když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Vodu z dolu odčerpávají velká čerpadla a podle BBC bylo na místo povoláno i šest potápěčů mexických speciálních sil.

Příbuzní, kteří se shromáždili před dolem, doufají, že se horníkům podařilo najít vzduchovou kapsu. "Jsme unavení a zoufalí, ale pořád máme trochu naděje," prohlásila Cecilia Cruzová.

Agentura Reuters informovala, že pěti jiným horníkům se povedlo dostat se z dolu ven. Jeden z nich, Fernando Pompa, v rozhovoru s místní rozhlasovou stanicí popsal, jak byl z dolu vytažen ven ve vozíku, který se používá k přepravě uhlí.

Důl v okrese Sabinas byl otevřen v lednu a podle mexického ministerstva práce od té doby nikdo nehlásil žádné abnormálnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy