reklama
 
 

Bém dobyl vrcholy všech 7 kontinentů. Vlastně je jich 8

20. 1. 2010 0:05
Pražský primátor se dostal do skupinky elitních lezců planety

Praha - Pražský primátor Pavel Bém se od dnešního dne může honosit nejen pomyslným žezlem vládce hlavního města Česka, ale také horolezeckou "Korunou světa".

V úterý prolomil tajnosti kolem své novoroční cesty na Antarktidu, kterou Aktuálně.cz odhalilo a popsalo už před několika dny. Veřejně - tak napůl - potvrdil, že dobyl i Vinston Massif, poslední ze sedmi nejvyšších vrcholů sedmi kontinentů (tedy Severní a Jižní Ameriky, Evropy, Asie, Afriky, Austrálie a Antarktidy), jež pomyslnou korunu tvoří.

Stal se tak teprve třetím Čechem, který podobné mety dosáhl. Před ním se ze všech vrcholků "Koruny světa" dolů podívali jen Milan Caban a Vladimír Nosek. Společně s ním se pomyslné koruny dotkl i jeho zkušený horolezecký partner Rudolf Švaříček.

Čtěte také:

Bém kolem Antarktidy dal tančí, jeho kamarád už ukázal fotky
Bém odjel pokořit Antarktidu, Praha mu zapadala sněhem
"Á náš hrdina," řekl Klaus a dostal od Béma cepín

Bém se Švaříčkem se svým náročným výkonem zařadili po bok dnes již více než 250 elitních lezců, jimž se tento náročný kousek povedl.

Primátor kvůli zdolání všech sedmi hor několikrát musel na mnoho týdnů opustit pražský magistrát.

Zdolání posledního vrcholu ze seznamu, antarktického masivu Vinston, Bémovi například trvalo více než měsíc, i když tisk spekuloval, že se o jeho zlezení se neúspěšně pokoušel již v roce 2008.

Na sklonku loňského roku si proto Bém vzal další dovolenou a opět na několik týdnů zmizel, aniž by médiím dal zprávu o tom, kde se nachází a zdali se skutečně o zdolání necelých pět tisíc metrů vysoké hory pokouší.

Tajemní byli i jeho nejbližší přátele a spolupracovníci z magistrátu, ale Aktuálně.cz se přesto podařilo zjistit, kde "dovolenou" tráví a že se pokouší o zdolání antarktického vrcholu, což se mu nakonec dnes podařilo.

Ne 7, ale 8 vrcholů

Oficiálně svět za rekord považuje sedm nejvyšších hor planety, protože počítá se sedmi kontinenty. Věc má ale jeden háček.

8 vrcholků "Koruny světa"

Kilimandžáro (5 895) - Afrika
Vinson Massif  (4 892)  - Antarktida
Kosciuszko  (2 228)  -  Austrálie (dle Basse)
Carstensz Pyramid (4 884)  - Austrálie a Oceánie (dle Messnera)
Mount Everest  (8 848)  - Asie
Elbrus (5 642) - Evropa
Mount McKinley (6 194) - Sev. Amerika
Aconcagua  (6 962)  - Jižní Amerika

Tím je nejvyšší hora Austrálie, za kterou původní tvůrce projektu, podnikatel Richard Bass, označil australský Mt. Kosciuszko.

Avšak jeden z nejslavnějších horolezců moderní historie Reinhold Messner to vidí jinak - jakožto na nejvyšší vrchol oblasti ukázal na indonéský Carstenz Pyramid, jenž leží na pomezí Jihovýchodní Asie a Austrálie. A podle Itala je právě její zlezení nezbytné, zatímco na Mt. Kosciuszko nezáleží.

Horolezci, který chtějí zlézt sedm vrcholků sedmi kontinentů tak fakticky raději pokořují všech osm, aby se zařadili na oba prestižní seznamy, které si "Korunu světa" nárokují.

Předseda pražské ODS se nechce otevřeně bavit ani o tomto.

Z náznaků a navazujících rozhovorů nicméně Aktuálně.cz usuzuje, že Bém má všechny zářezy jak z Messnerova, tak z Bassova seznamu.

Pokud ne, lze očekávat, že nás v nejbližších měsících čeká další tajemné "zmizení pražského primátora" neznámo kam. Vlastně by to známo bylo - na jeden z nejvyšších vrcholů australského kontinentu.

autoři: Jakub Šafránek, yac | 20. 1. 2010 0:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama