Olympijský deník: Jacques Rogge dráždí Václava Klause

Sport Sport, brp, abc
10. 2. 2010 14:17
Den po dni sledujeme, jak se blíží Vancouver.

Jestli něco rozhýbalo před olympiádou sportovní zákulisí, bylo to odvětví odehrávající se v ledové dráze. Nejprve svět sledoval osudu bájného jamajského čtyřbobu zpopularizovaného filmovými příběhy Kokosů na sněhu, nyní se naopak šťastně a výjimečně dostanou na hry dvě Australanky, které jezdí kategorii dvojboby.

O jejich startu rozhodl těsně před startem arbitrážní soud, protože jim mezinárodní federace původně start neumožnila. Pomohlo to, že to bude jediná posádka z Austrálie-Oceánie. Ukázalo se, že olympijská myšlenka je víc než letitá pravidla - ta jsou totiž kvůi Australankám prolomena. Olympijský závod dvojbobů pojede výjimečně dvacet jedna a nikoli tradičních dvacet posádek.

Zbývá jedno přání a jedno doporučení. Nejprve přání: ať Astrid Lochová-Wilkinsonová a Cecilia McIntoshová prožijí závody ve Vancouveru bez úhony. Dvojbob je totiž, jak ukázal nedávný případ Skotky Gilian Cookeové, někdy dost nepříjemný. A doporučení: když už, vemte si raději teplé prádlo.

 

Že jsou bobistkám jejich dresy velmi těsné těsné, je běžné, ale na velikosti záleží už i v akrobatickém lyžování. Česká boulařka  Nikola Sudová musí upravovat ortézu, která chrání její zraněné levé koleno, protože je jí velká. Při měření, jakou velikost vybrat, totiž bylo koleno oteklejší než nyní.  "První jízda byla dobrá, ale ve druhé ji začala ortéza sjíždět, takže jsme museli trénink zastavit a upravit ji," řekl agentuře ČTK trenér Radek Herot. "Poupravili jsme pásky a další jízdu odjela normálně," uklidňuje.

 

Globální oteplování neexistuje. Podle čeho se tedy bude vybírat dějiště zimních her?
Globální oteplování neexistuje. Podle čeho se tedy bude vybírat dějiště zimních her? | Foto: Ludvík Hradilek

Prezident Václav Klaus odmítl už před časem odjet na olympijské hry, protože tak vyjadřuje nesouhlas s tím, že Kanada kvůli rostoucímu počtu emigrantů zavedla pro Českou republiku víza. Nyní přidal české hlavě státu další důvod předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Oznámil, že až bude příště vybírat místo pro zimní olympiádu, vezme v úvahu dopady globálního oteplování. A to je něco, co podle Václava Klause neexistuje. Právě v těchto dnech před zahájením vychází jeho kniha Modrá, nikoli zelená planeta, v dalším překladu - tentokrát arabském.

"Volba hostitelské země je dlouhodobá záležitost. Budeme proto muset vzít globální oteplování jako jeden z faktorů v budoucích volbách," řekl přesto Rogge po zasedání hodnotící komise MOV. No, ve Vancouveru není ani milimetr sněhu a i v zatím zasněžených olympijských areálech bude v první dny olympiády podle předpovědi pršet.

 

Do Vancouveru míří minimálně několik stovek českých fanoušků, a tak v olympijském městě dnes bylo otevřeno dočasné české konzulární jednatelství.  "Činnost jednatelství se bude týkat spíše konzulárních případů, kdy někdo z návštěvníků olympiády například ztratí pas, bude okraden nebo třeba bude potřebovat pomoc s tlumočením," cituje ČTK Petru Klobušiakovou z české ambasády v Ottawě. Telefonní číslo nového úřadu je 001 (613) 293-6667, adresa 1755 East, 2nd Avenue.

Jedním z nejbohatších sportovců olympiády bude snowboardista Shaun White. Server yahoo.com dnes zveřejnil jeho portrét, v němž přiopmíná, že tento třiadvacetiletý muž si vloni v odlehlé části Silvertonu nechal postavit u-rampu za půl milionu dolarů (přes 9,5 milionu korun).
Oblast je tak odlehlá, že tam Whitea musí vysazovat helikoptéra. Právě tam ale snowboardista přezdívaný "létající rajče" vymyslel svůj nejnebezpečnější trik - double McTwist 1260. V tom se vydá proti sněhové hrázi, tři a půlkrát zarotuje kolem své osy a současně s tím se ještě otočí dvakrát vzhůru nohama. Při celém triku si drží svůj snowboard.
Tento kousek mu dopomohl k prvnímu místu na Winter X Games v Aspenu a potvrdil jeho pozici superhvězdy extrémních sportů. Vynesl mu také 40 000 dolarů (764 000 korun), což je zanedbatelná částka v porovnání s penězi, které získává od sponzorů.
V minulém roce třiadvacetiletý White inkasoval 7,5 milionu dolarů od společností jako Burton, Red Bull, Target, Oakley nebo Ubisoft.

 

Právě se děje

Další zprávy