Štafetu s ohněm v Řecku předčasně ukončili. Přišli na ni lidi

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2020 20:35
Řecká část štafety s olympijským ohněm byla den po slavnostním zapálení předčasně ukončena.
Americký herec Gerard Butler s pochodní s olympijským ohněm
Americký herec Gerard Butler s pochodní s olympijským ohněm | Foto: Reuters

Při zastávce ve Spartě, kde se jí zúčastnil i americký herec Gerard Butler, známý třeba z filmu 300: Bitva u Thermopyl, přilákala nečekaně mnoho lidí, přestože národní olympijský výbor vyzýval, aby se kvůli pandemii koronaviru na trase štafety nesrocovali. 

Čtvrteční ceremoniál se zapálením pochodně a startem štafety v Olympii se konal bez diváků pouze před několika vybranými hosty.

"Přijali jsme obtížné, ale nezbytné rozhodnutí zrušit zbytek plánované štafety na řeckém území," uvedl Řecký olympijský výbor po konzultaci s ministerstvem zdravotnictví a Mezinárodním olympijským výborem.

Větší počet diváků ve Spartě mohla přitáhnout i přítomnost hollywoodských herců Gerarda Butlera a Billyho Zanea, kteří se zapojili do štafety. "Doufám, že to bude pokračovat. Ve starověku se kvůli olympijským hrám zastavovaly války. Teď je to, jako bychom byli společně ve válce a společným nepřítelem je koronavirus," řekl Zane agentuře Reuters.

V Řecku bylo dosud potvrzeno 190 nakažených osob, jeden člověk onemocnění COVID-19 podlehl.

Organizátoři letní olympiády v Tokiu převezmou oheň podle plánu 19. března na stadionu v Aténách, kde se v roce 1896 konaly první novodobé olympijské hry. Diváci tam nebudou mít přístup.

V Japonsku by měla štafeta pokračovat podle připraveného scénáře. V pořadatelské zemi se rozběhne o týden později a do slavnostního zahájení her 24. července má zavítat do všech 47 prefektur.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliardy korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covid-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úrokové sazby hypoték stouply v květnu počtvrté v řadě, ukázal index

Úrokové sazby hypoték míří čtvrtý měsíc v řadě vzhůru. Vyplývá to z výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, podle kterého v květnu vzrostly průměrné sazby na 2,15 procenta z dubnových 2,12 procenta. Hranici dvou procent překročily v březnu.

Odborníci očekávají, že ke konci roku se sazby mohou vyšplhat až ke třem procentům. V důsledku rostoucích cen nemovitostí současně roste i průměrná cena hypotéky, která aktuálně dosahuje 2,925.582 Kč. Před dvěma lety přitom byla o 30 procent níže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy