Rodiče odjeli, tak šel do dětského domova. Romský vzpěrač je teď kamarádům za vzor

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
Aktualizováno 16. 10. 2018 9:47
Sedmnáctiletý český vzpěrač František Polák si zvolil náročnou cestu k vysněnému úspěchu. Kvůli svému sportu odešel od rodiny do dětského domova. Odměnou se mu stala bronzová medaile z probíhajících olympijských her mládeže v Buenos Aires.
Podívejte se, jak získal František Polák na olympiádě mládeže bronzovou medaili | Video: Youtube/Český olympijský tým

Buenos Aires/Praha - Je to nejspíš jeden z nejsilnějších medailových příběhů české výpravy na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires. Bronzový kov a vůbec první českou medaili získal minulý týden vzpěrač František Polák. Sedmnáctiletý kluk z dětského domova.  

"Je to největší úspěch v mé kariéře, připravoval jsem se na to čtyři roky. Tak jsem moc rád, že to vyšlo," řekl nesmělý mladík pro Aktuálně.cz.

Ve váhové kategorii do 56 kilogramů zvedl v dvojboji neuvěřitelných 233 kilo. "Když jsme sem jeli, čekali jsme, že budu nejlépe pátý. Ale když jsme viděli startovní listinu, tak jsem říkal, že zaútočíme na medaili," dodal úřadující evropský juniorský šampion.

Za životním výsledkem romského chlapce je silný příběh. Sám si totiž zhruba před rokem zvolil, že půjde do dětského domova. 

"Mamka odjela do Anglie, taťka je na Slovensku a já nechtěl být u strýců. Já tady zůstal i kvůli sportu, mám ho rád, tak jsem šel do dětského domova," vysvětlil Polák.

Pět let hrál florbal, rok zkoušel fotbal, ale nejvíc mu stejně učarovaly činky. "Ke vzpírání mě dostal kamarád, který mě s sebou vzal na trénink. Začal jsem zvedat váhy, bavilo mě to, tak mi to vydrželo až doteď. Poznal jsem díky tomu nové lidi, je to prostě super," přiznal. 

Ředitelka dětského domova mu navíc vychází vstříc a on tak může bez problémů trénovat i závodit. "Co jsem nastoupil do dětského domova, trénuju sedmkrát v týdnu. Za jeden den nazvedám až 15 tun."

Ve vzpěračském klubu Horní Suchá je hned sedm romských vzpěračů, na nějaké narážky na jeho původ ale nehledí. "Když jsem přišel do dětského domova, tak mě ostatní brali dokonce za vzor. Jsem rád, že jsem jim teď mohl potvrdit, že tam mají dobrého vzpěrače," směje se Polák, jehož vzorem je mimo jiné i další český silák Jiří Orság.

Teď se musí soustředit na dospělé mistrovství světa a především na kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu 2020.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy