4. 8. 2012 0:48
České basketbalistky sice utrpěly od Američanek debakl, přesto mají blízko ke čtvrtfinále.
České hráčky na Američanky nestačily.
České hráčky na Američanky nestačily. | Foto: Reuters

Londýn - České basketbalistky utrpěly na olympijských hrách v Londýně třetí porážku, když nestačily na favorizované Američanky v poměru 61:88.

I přes drtivou porážku jsou svěřenkyně kouče Lubora Blažka blízko čtvrtfinále, kam je posune jakákoliv nedělní výhra nad outsiderem skupiny A z Angoly.

Češky začaly skvěle, naději držely jen čtvrtinu

Jestliže před dvěma dny v klíčovém duelu základní skupiny nastartoval začátek 0:10 české hráčky k velkému výkonu a obratu, tentokrát zažily proti americkým favoritkám obrácený scénář.

Češky vtrhly na palubovku jako uragán, po třech minutách vedly 10:0, basketbalový zázrak se ale nekonal. Svěřenkyně kouče Lubora Blažka sice odehrály výtečnou první čtvrtinu, po které ještě vedly 26:24, v poločase už ale byly o deset bodů vpřed zámořské hráčky.

A když svou dominanci a sebevědomí podpořily americké pětinásobné olympijské šampiónky desetibodovou šňůrou i v úvodu druhé půle, nabral zápas exhibiční ráz, který ale některé fanoušky v hledišti s ohledem na pozdní začátek zápasu spíše uspával, než bavil.

Češky čeká klíčový duel až proti Angole

Náskok amerických basketbalistek postupně narůstal, české hráčky to ale příliš mrzet nemuselo. Odveta za prohrané finále světového šampinátu jim sice nevyšla, důležitější mač je čeká až v neděli. To se od 12:15 hodin utkají s Angolou.

A úkol proti outsiderovi skupiny, který prohrál všechny čtyři zápasy minimálně o devatenáct bodů, zní jasně: vyhrát!

Pokud to české vicemistryně světa dokáží, bez ohledu na souboj Chorvatsko - Turecko si v úterý zahrají stejně jako v Pekingu olympijské čtvrtfinále.