Pandemie covidu-19 si loni vynutila bezprecedentní odložení letních olympijských her, které se přesunuly o rok na letošní přelom července a srpna.
Vzhledem k pokračujícímu šíření covidu-19 se uskuteční za mimořádných hygienických opatření.
Očkování nebude pro účastníky povinné, ale přispělo by k jejich bezpečnému průběhu. Většina zemí světa ale bojuje s nedostatkem očkovacích látek a sportovci jsou až za rizikovými skupinami a zdravotníky.
Někteří olympionici jsou přesto naočkováni a pro další se otevřela čínská cesta. "Mezinárodní olympijský výbor dostal milou nabídku od Čínského olympijského výboru, hostitele ZOH 2022 v Pekingu, na poskytnutí očkovacích látek pro účastníky olympiády v Tokiu 2020 i Pekingu 2022," uvedl při on-line zasedání prezident MOV Thomas Bach.
Distribuci čínské očkovací látky plánují MOV a čínská strana zajistit prostřednictvím mezinárodních agentur nebo přímo v zemích, které čínskou vakcínu používají nebo o ní jednají.
Čína, kde pandemie na konci roku 2019 začala, vyváží vakcíny Sinovac a Sinopharm. Nedávný průzkum agentury AP ukázal, že už prodala půl miliardy dávek do více než 45 zemí.
Sinopharm se používá v řadě blízkovýchodních států včetně Spojených arabských emirátů. V Evropě ho schválilo Maďarsko, i když tento přípravek zatím nemá certifikaci EU.
O jeho nasazení se diskutuje i v Česku. Prezident Miloš Zeman minulý týden požádal na popud premiéra Andreje Babiše Čínu o dodávku této čínské vakcíny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný je ale striktně proti aplikování neschválených látek.
MOV je připraven zaplatit čínskou vakcínu pro účastníky olympijských i paralympijských her. "Za každou dávku zaplatí MOV dvě navíc, které mohou být v daných zemích dostupné pro veřejnost," doplnil Bach. Neupřesnil celkovou částku ani množství vakcín.
Jen na letní olympiádě bývají vedle více než 10.000 sportovců desítky tisíc dalších účastníků z řad trenérů, doprovodu, funkcionářů, rozhodčích, médií a dobrovolníků.