První zlato z paralympiády. Nervydrásající finále lukostřelby ovládl Drahonínský

Sport Sport
30. 8. 2021 14:30
David Drahonínský na paralympiádě v Tokiu ovládl soutěž lukostřelců. Ve finále porazil Turka Nihata Turkmenoglua 142-141, a získal tak třetí cenný kov pro českou výpravu na japonských hrách.
David Drahonínský
David Drahonínský | Foto: Reuters

Drahonínský do finále postoupil velice jistě. Ve čtvrtfinále nejprve hladce vyřadil Brazilce Luize Gomese (140:129) a následně si poradil s Íráncem Mohammadrezou Zandím (139:131).

Souboj o zlato, ve kterém nastoupil proti vítězi kvalifikace Turkmenogluovi, ale nabídl napínavou bitvu. Nakonec v ní byl o bod lepší český reprezentant, který si v prvních čtyřech endech vybojoval dostatečný náskok na to, aby ho nemusel mrzet 26bodový nástřel v poslední rundě. 

"Mise splněna. Zvládl jsem to, udělal jsem to. Pro mě game over a já teď jdu sehnat kebab," vzkázal Drahonínský fanouškům v emotivním video na svém Facebooku

Pro devětatřicetiletého Drahonínského už je to šestá medaile z paralympiády a druhá z letošních her, neboť v sobotní soutěži smíšených dvojic získal společně se Šárkou Musilovou stříbro. Třetí českou medaili na hrách v Tokiu bral v neděli koulař Aleš Kisý.

Před pěti lety na paralympiádě v Rio de Janeiru Češi získali celkem sedm medailí, o jediné zlato se tehdy postaral plavec Arnošt Petráček. Ten ještě bude v Japonsku ve svých nejsilnějších soutěžích startovat. 

V medailovém pořadí národů aktuálně Česku patří 41. příčka, kterou sdílí se Slovenskem, jež má zcela shodný počet cenných kovů (1-1-1). V čele pořadí je Čína s 54 zlatými a celkově 119 medailemi.

Tokijské paralympijské hry končí tuto neděli. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Stát loni na daních vybral přes bilion korun, meziročně mírně více

Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni stouply meziročně o 1,2 procenta, tedy o 12 miliard korun, na 1,03 bilionu korun. Například na dani z přidané hodnoty stát získal 463,7 miliardy korun, meziročně o 37,2 miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral 200,6 miliardy korun, meziročně o 40 miliard korun více. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí v rámci údajů o státním rozpočtu za loňský rok.

Naopak z daně z příjmu fyzických osob stát za loni získal meziročně o 59 miliard korun méně, tedy 172,6 miliardy korun. Důvodem byly daňové změny účinné od roku 2021, zejména snížení základu daně o více než 25 procent a zvýšení slevy na poplatníka. Ministerstvo financí minulý týden uvedlo, že rozpočet změnou daní loni přišel o 56,7 miliardy korun a na úrovni veřejných financí ztráta činí 90,2 miliardy korun. Méně stát vybral loni i ze spotřebních daní, zhruba 158 miliard korun.

Samotný státní rozpočet získal loni na daňových příjmech bez pojistného na sociální zabezpečení 698,7 miliardy korun, tedy o 19,5 miliardy korun méně. Vliv měla i loňský úprava rozpočtového určení daní ve prospěch obcí a krajů. Schodek rozpočtu loni vyšplhal na rekordních 419,7 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy