Od neznámého skokana až po biatlonovou smršť. Toto jsou českoslovenští a čeští medailisté ze ZOH

Sport Sport
8. 2. 2018 11:01
Podívejte se na přehled tuzemských držitelů cenných kovů ze zimních olympijských her. Kdo se k nim přidá letos v Pchjongčchangu?
Martina Sáblíková se zlatou medailí na ZOH ve Vancouveru
Martina Sáblíková se zlatou medailí na ZOH ve Vancouveru | Foto: Reuters

Martina Sáblíková

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je nejúspěšnější českou sportovkyní na zimních hrách, sama dokázala nasbírat třetinu tuzemských zlatých medailí, tedy dohromady tři. V Turíně 2006 byla v 18 letech vlajkonoškou české výpravy, na její oblíbené "pětce" jí cenný kov těsně unikl. Specialistka na dlouhé tratě si vše vynahradila o čtyři roky později ve Vancouveru, kde k triumfům na 3000 a 5000 metrů přidala i nečekaný bronz z patnáctistovky. V Soči nejprve stříbrem z trojky zkompletovala olympijskou sbírku medailí a po obhajobě na pětce se v tabulce nejúspěšnějších českých olympioniků zařadila hned za legendy Věru Čáslavskou a Emila Zátopka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 1 hodinou

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy