Vyhrožovali jí zastřelením maminky, stejně emigrovala. Drsný příběh Áji Vrzáňové

Vyhrožovali jí zastřelením maminky, stejně emigrovala. Drsný příběh Áji Vrzáňové
A tak maminka Áji vymyslela alternativu na štvanickém stadionu, přihlásila dcerku na krasobruslení. Zprvu ji to ani zdaleka nebavilo tak jako lyže, ale když se naučila pár prvků a piruet, objevila v sobě skrytý talent.
Jednoho dne ji tatínek vzal na procházku po Karlově mostě a vysvětlil jí, na čem se s maminkou dohodli. "Ať zlato obhájíš, nebo neobhájíš, zůstaneš v Londýně, tvůj trenér se o tebe postará."
A trefil se. Aleně Vrzáňové bylo sotva 18 let, když se v roce 1949 postavila na světovém šampionátu na nejvyšší stupínek. Prožívala jedno z nejšťastnějších období v životě. Brzy tomu ale mělo být jinak.
S maminkou se přestěhovaly do USA, kde se Alena zapsala pod uměleckým jménem Ája Zanová a 18 let cestovala po státech v lední revue. Maminka ji zprvu doprovázela, poté se usadila v Las Vegas a stala se učitelkou hudby.
Foto: ČTK
Dan Poláček Miroslav Harnoch Dan Poláček, Miroslav Harnoch
15. 5. 2021 11:40
Její životní příběh by vydal na celovečerní film. Poté co krasobruslařská hvězda Ája Vrzáňová kvůli komunistům emigrovala z Československa, prožila si řadu rodinných tragédií. V neděli by jí bylo 90 let.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy