Nadal v prvním finále po dvou letech neměl šanci. Uhrál jen pět her

21. 7. 2024 16:01
Španělský tenista Rafael Nadal první titul po více než dvou letech a celkově 93. nezískal. Ve finále na antuce v Bastadu ho Portugalec Nuno Borges porazil 6:3, 6:2 a v 27 letech slaví premiérový triumf na okruhu ATP.
Rafael Nadal marně bojuje ve finále turnaje v Bastadu.
Rafael Nadal marně bojuje ve finále turnaje v Bastadu. | Foto: Reuters

Bývalý první hráč světa Nadal byl ve finále poprvé od předloňského června, kdy na Roland Garros přidal do své rekordní sbírky z pařížské antuky čtrnáctý primát.

Sedmý nasazený Borges, jenž je v žebříčku na 51. místě, sice v prvním setu dvakrát přišel o podání, ale Nadalův servis prolomil hned třikrát. Ve druhé sadě získal Portugalec za stavu 1:2 pět gamů v řadě a premiérové finále na okruhu zakončil po hodině a půl čistou hrou.

"Vím, že všichni chtěli, aby vyhrál Rafa. Část mého já také, ale zvítězilo něco silnějšího uvnitř mne. Všem emocím i vrcholům a pádům navzdory," řekl Borges.

"Nebylo to o tom, že jsem předvedl svůj nejlepší tenis. Klíčové momenty jsem ale zvládl na jedničku," doplnil Portugalec, který se v novém vydání žebříčku posune na životní 42. příčku.

Osmatřicetiletý vítěz 22 grandslamů Nadal v Bastadu nezopakoval triumf z roku 2005, kdy ve finále porazil Tomáše Berdycha. Od té doby na švédské antuce nestartoval, nyní si ji vybral k návratu po dvouměsíční přestávce jako poslední prověrku před olympiádou v Paříži.

"Celý týden jsem si to tu užíval, zahrál jsem si pár hodně dlouhých zápasů. Dneska to nebyl můj den, ale Nuno si zaslouží uznání," prohlásil Nadal.