Česká superjízda! Macháč a Muchová skvělými výkony prosvištěli do osmifinále

Aktualizováno 31. 8. 2024 21:43
Česká tenistka Karolína Muchová postoupila do osmifinále US Open. Obhájkyně loňského semifinále porazila na betonových dvorcích v New Yorku Anastasiu Potapovovou z Ruska 6:4, 6:2. Podobně suverénní výkon předvedl i Tomáš Macháč, jenž Belgičana Davida Goffina zdolal 6:3, 6:1, 6:2, a je poprvé v kariéře na grandslamu mezi šestnácti nejlepšími muži.
Podívejte se na sestřih utkání Tomáše Macháče ve 3. kole US Open (v čase 1:18 po sestřihu duelu Pegualaová - Maneirová) | Video: Asociated Press

Osmadvacetiletá Muchová, která po loňském US Open nehrála takřka deset měsíců kvůli zranění zápěstí, pokračuje na turnaji ve Flushing Meadows bez ztráty setu.

V úvodních kolech vyřadila domácí Američanku Katie Volynetsovou a čtyřnásobnou grandslamovou šampionku Naomi Ósakaovou z Japonska.

Proti nepříjemné 38. hráčce světa Potapovové neztratila ani jednou servis, zahrála 24 vítězných míčů a udělala jen 11 nevynucených chyb. Ruska jich měla na kontě 29.

Olomoucká rodačka vyhrála první set za 42 minut. Ve čtvrtém gemu odvrátila dva brejkboly, vzápětí soupeřce sebrala servis a sadu dopodávala do konce. Pomohlo jí pět es, celkem jich nasbírala osm.

Ve druhém setu už Muchová vývoj kontrolovala. Od stavu 1:1 získala čtyři hry po sobě, a přestože v sedmém gemu nevyužila při soupeřčině servisu tři mečboly, o chvíli později při svém podání ten čtvrtý proměnila.

Muchová postoupila do osmifinále posledního grandslamu sezony potřetí v kariéře.

Příště narazí na světovou pětku Italku Jasmine Paoliniovou, jež zdolala Juliu Putincevovou z Kazachstánu.

Devětatřicátý hráč světa Macháč navázal proti Goffinovi na triumf z letošního Wimbledonu, kde smazal stav 0:2 na sety a později i manko 0:5 v páté sadě.

Dnes měl utkání od začátku ve svých rukou. O deset let staršímu soupeři vzal sedmkrát servis, sám o něj přišel jen jednou.

Goffina předčil v poměru vítězných míčů 32:16, zaznamenal i 11 es. Turnajem taktéž dál prochází bez ztráty setu.

První set získal berounský rodák díky vydařené koncovce, během níž prolomil třikrát Belgičanovo podání.

Ve druhém setu povolil soupeři jen jeden gem a v posledním dva. Využil hned první mečbol.

V boji o čtvrtfinále se střetne s Britem Jackem Draperem, který vyřadil Botice van de Zandschulpa z Nizozemska, přemožitele Carlose Alcaraze.

Tenisový turnaj US Open (tvrdý povrch, dotace 75 milionů dolarů):

Muži:

Dvouhra - 3. kolo: Macháč (ČR) - Goffin (Belg.) 6:3, 6:1, 6:2, Sinner (1-It.) - O'Connell (Austr.) 6:1, 6:4, 6:2, Draper (25-Brit.) - Van de Zandschulp (Niz.) 6:3, 6:4, 6:2.

Čtyřhra - 2. kolo: Pavlásek, Dodig (14-ČR/Chorv.) - Barrientos, Mansúri (Kol./Tun.) 6:4, 6:7 (5:7), 6:3.

Ženy:

Dvouhra - 3. kolo: Muchová (ČR) - Potapovová (Rus.) 6:4, 6:2, Paoliniová (5-It.) - Putincevová (30-Kaz.) 6:3, 6:4, Pegulaová (6-USA) - Bouzasová (Šp.) 6:3, 6:3, Šnajderová (18-Rus.) - Erraniová (It.) 6:2, 6:2.