Začíná sezona ploché dráhy. Markéta chce v květnu vyprodáno

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 4. 2015 13:23
Sobotní plochodrážní závod Prague Open na pražské Markétě bude prvním závodem letošní sezony a zároveň prověrkou formy českých jezdců před květnovou Grand Prix.
O vítězství v závodě Prague Open bude bojovat také talentovaný Václav Milík.
O vítězství v závodě Prague Open bude bojovat také talentovaný Václav Milík. | Foto: Reuters

Praha - Sobotní plochodrážní Prague Open na pražské Markétě bude prvním závodem letošní sezony a zároveň prověrkou formy českých jezdců před květnovou Grand Prix. Vítěz tohoto závodu pak získá právo obléknout si při vrcholné události na domácí scéně v nejhorším případě vestu se startovním číslem 17.

Kolotoč letošních dvanácti Grand Prix se rozjede už příští sobotu ve Varšavě, která se konečně dočkala pořadatelství této velké akce. „Po mnoha letech přání, odkladů a dohadů se do plochodrážní mapy zapíše i polské hlavní město. Tato jediná polská funkční jednorázová dráha vyroste na moderním Národním stadionu, vybudovaném pro mistrovství Evropy v roce 2012.  Hlad po vstupenkách tam byl obrovský, během pár dní bylo vyprodáno,“ informuje Petr Ondrašík, předseda Auto klubu Markéta.

Bude zase (téměř) vyprodáno?

Po Varšavě se Grand Prix pojede ve finském Tampere a 23. května v Praze. „Organizační přípravy jsou v plném proudu. Letos se chceme soustředit především na kvalitnější služby pro diváky a na zlepšení zázemí pro jezdce. Pro zrychlení průběhu závodu dojde před startem rozjížděk ke zjednodušení odbavení všech aktérů. Kvůli větší bezpečnosti jezdců budou instalovány nové nafukovací bariéry, které splňují přísnější kritéria. Nad celou akcí převzala záštitu primátorka hlavního města Prahy,“ prozrazuje sportovní ředitel Pavel Ondrašík, který si přeje, aby o špičkovou plochodrážní událost na domácí půdě byl stejně velký zájem, jako v loňském roce, kdy stadion na Markétě byl téměř vyprodaný.

Velkou show připravil britský promotér  na úplný závěr letošního dvanáctidílného ročníku. Po letech se Grand Prix vrací do Austrálie, zatímco závod na Novém Zélandu po třech sezonách z kalendáře vypadl. „I tam bude dějištěm jednorázová dráha, která vyroste na ploše Emirates stadionu v Melbourne,“ dodal Petr Ondrašík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy