VIDEO McLaren vstoupil do 50. sezony ve velkém stylu

Radek Vičík Radek Vičík
31. 1. 2013 18:12
Pouze dva týmy se mohou chlubit tím, že ve světovém šampionátu působí minimálně půlku století.
Jenson Button, Sergio Pérez a jejich nová formule byli hlavními hrdiny začátku oslav 50 let McLarenu. | Video: youtube.com

Woking - Pouze dva týmy se mohou chlubit tím, že ve světovém šampionátu formule 1 působí minimálně půlku století. Tím prvním je samozřejmě Ferrari, druhý pak britský McLaren.

V roce 1963 založil Novozélanďan Bruce McLaren stejnojmennou stáj, která od té doby získala dvanáct titulů mistra světa a osm Pohárů konstruktérů. Letos se tuto bilanci pokusí vylepšit Jenson Button a nováček v týmu Sergio Pérez, který nahradil Lewise Hamiltona.

A protože McLaren slaví kulaté výročí, bylo i čtvrteční představení nového monopostu MP4-28 opravdu jedinečné.

Slavná minulost i žhavá současnost

Dříve, než ho Button s Péreze odhalili, přiburácely do centra McLarenu historické vozy připomínající jeho slavnou historii.

Na jednom místě tak byly k vidění McLaren M7A, který opanoval seriál Can-Am, vítězné formule 1 M23 a absolutně dominující MP4/4 z roku 1988 či sportovní F1 GTR, který roku 1995 vyhrál čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans.

Ale pohled všech hostů směřoval pochopitelně především na formuli 1 určenou pro letošní sezonu.

"Na první pohled nevypadá moc změněná, ale věřte mi, že to je hodně jiný vůz. Jsem přesvědčený, že stojíme u nejlepšího McLarenu všech dob," řekl nadšený Button, který podle svých slov dobíjel baterie třeba tím, že si zaběhl maraton.

Pérez se už v McLarenu otrkal, takže na otázku o letošních cílech prohlásil nadšeně: "Chci vyhrát mistrovství světa!"

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy