VIDEO Létající formule. Byl to zkrat, říká Rus Petrov

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 4. 2011 8:15
Ruský pilot v Malajsii poslal svůj monopost do vzduchu

Sepang - Byl to jeden z nejvzrušivějších momentů víkendové Velké ceny Malajsie. Ruský pilot stáje Renault Vitalij Petrov si před závodem na trati v Sepangu dělal po třetím místě z Austrálie zálusk na další body, osudným se mu však stala nevídaná chyba.

Dvě kola před koncem se jeho monopost dostal mimo trať. Petrov se snažil rychle vrátit, ale na trávě najel na nerovnost a vznesl se vysoko do vzduchu.

Čtěte také:
Charouz: Vettel zvítězí i v Číně. A Ferrari má problém
Suverénní Vettel nenašel přemožitele ani v Malajsii

Po tvrdém přistání už jeho formule nemohla pokračovat v závodě, poškození vozu bylo příliš zásadní.

"Když jsem viděl zlomený sloupek řízení, říkal jsem si, že někde byla chyba. Ale když jsem pak viděl, jak vysoko jsem letěl, pochopil jsem, proč se to stalo," uvedl šéf stáje Renault Eric Boullier.

Ruský pilot vůbec netušil, co udělal špatně. "Byl to zkrat. Když jsem dopadl na zem, bylo jasné, že je konec. Bylo děsivé, když vidíte, jak se k vám blíží zeď a vy nemůžete nic dělat," poznamenal Petrov.


Podívejte se na Petrovův skok přes obrubník:

 

Právě se děje

před 41 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy