VIDEO Den, kdy se Spa proměnilo ve vrakoviště

Radek Vičík Radek Vičík
21. 8. 2013 13:30
Formule 1 o víkendu míří do Belgie. Podívejte se na jednu z největších hromadných havárii v historii šampionátu, která se v roce 1998 stala právě ve Spa-Francorchamps.
Podívejte se, jak se v jednom okamžiku 13 monopostů formule 1 změnilo v nepojízdné trosky. | Video: youtube.com

Spa-Francorchamps - Formule 1 míří tento víkend na trať v belgickém Spa. Jeden z mála zbylých přírodních okruhů v kalendáři šampionátu slibuje obrovské drama. Nebezpečí na jezdci číhá už krátce po startu, podobně jako tomu bylo v GP Belgie roce 1998.

Ve Spa se bouralo prakticky hned od vzniku okruhu před 90 lety. Ale jen pár z nich se vyrovnává slavnému „Ardenskému Armagedonu“. Velkou roli při něm hrálo nevypočitatelné belgické počasí. Ale místo toho, aby se startovalo za zaváděcím vozidlem, vedení závodu zvolilo ostrý start.

Jedna chybička = třináct vraků...

Ze začátku šlo všechno dobře a všech 22 monopostů projelo v pohodě ostrou zatáčkou La Source. Jenže při vjezdu na stoupání do Eau Rouge se to celé nějak zvrtlo.

McLaren Davida Coultharda se mokré trati uklouzl a narazil do bariér. Monopost se vrátil zpět na trať a uvedl do pohybu šílenou scenérií nárazů, lámání karbonových šasi a létajících kol. Na úzké trati obklopené z obou stran svodidly se ani nic jiného nedalo čekat.

Jako první se Coulthard trefil do Ferrari Eddieho Irvina. „Bylo to jakobych se ocitl uvnitř lisu,“ okomentoval Irvine hrůzný zážitek.

... a čtyři smolaři

V pasti se ocitlo celkem třináct pilotů: Coulthard, Irvine, Rubens BarrichelloJos Verstappen (oba Stewart), Alexander Wurz (Benetton), Johnny Herbert (Sauber), Jarno Trulli, Olivier Panis (oba Prost), Šinja Nakano (Minardi), Ricardo Rosset, Toranosuke Takagi (oba Tyrrell) a Pedro Diniz s Mikou Salem (oba Arrows). 

Díky výborné práci mechaniků a existenci náhradních monopostů přišly o následný restart jen čtyř závodníci. Drobné šrámy si odnesli Irvine a Barrichello. Ale zatímco pilot Ferrari se vrátil na start, Brazilec zůstal v péči lékařů. Protože každý tým měl jen jeden náhradní vůz, černý petr zůstal v rukou Sala, Rosseta a Panise.

Vzteklý Schumi chtěl boxovat

Druhý start, který následoval za necelou hodinu, se už odbyl bez kolizí. Po 44 kolech se z vítězství radoval Damon HillJordanu. Budoucí šampion Mika Häkkinen ani jeho soupeř v boji o titul Michael Schumacher cíl neviděli.

Schumacher si dodnes myslí, že za to může Coulthard, do něhož narazil při předjíždění o celé kolo. Však si to s ním německý šampion šel ještě v boxech vyřídit pěkně ručně.

 

Právě se děje

Další zprávy