Vettel z Red Bullu je nejmladším mistrem světa F1

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
14. 11. 2010 16:22
Pořadí MS: 1.Vettel 256, 2.Alonso 252, 3.Webber 242
Sebastian Vettel měl před posledním závodem těžkou pozici, ale zvládl ji skvěle
Sebastian Vettel měl před posledním závodem těžkou pozici, ale zvládl ji skvěle | Foto: Reuters

Praha - Novým mistrem světa formule 1 se stal třiadvacetiletý německý pilot Sebastian Vettel, který opanoval poslední závod letošního ročníku Velkou cenu Abú Zabí.

Stáj Red Bull tak po zisku Poháru konstruktérů získala vítězství i v individuální kategorii.

Před VC Abú Zabí vedoucí Fernando Alonso s ferrari dojel až sedmý a v celkovém bodování zaostal za Vettelem o čtyři body. Ještě o jednu příčku hůře skončil celkově třetí Vettelův týmový kolega Mark Webber.

Rozhodující VC Abú Zabí jsme sledovali ŽIVĚ
Kvalifikaci v Abú Zabí vyhrál Vettel. Webber nestíhal
Alonso: Může se stát cokoliv, titul je ještě daleko
Exkluzivně z F1: Stáj Renault skončí. Změní se na Lotus
Týmová režie? Jezdci Red Bullu prý ví, jak se zachovat

Poslední týden byl pro všechny milovníky motosportu k nevydržení. Šanci na titul měli stále ještě čtyři jezdci. Všude se probíraly všechny možné kombinace výsledků závodu i celkové klasifikace, spekulovalo se o nutnosti spolupráce mezi vozy Red Bullu, své říkali k vyrovnanému pořadí experti.

K rozuzlení neskutečného dramatu notně přispěla nehoda hned po startu, kdy do roztočeného Schumachera naboural Liuzzi a na trať musel vyjet safety car.

Kroužení za zpomalovacím vozidlem využili k zajetí do boxů mj. Rosberg s Petrovem. Naopak Alonso s Webberem, kteří k výměně pneumatik sáhli později, se z boxu vrátili až za touto dvojicí, což se ukázalo jako osudné.

Alonsovi se rozhodující podnik nedařil od samého začátku. Přestože si v kvalifikaci vyjel třetí pozici, nechal se hned po startu předjet Buttonem. Jelikož pak nezvládl rovněž zastávku v boxech, mohl jeho šance se s každým kolem zmenšovaly. Zato Vettel nezaváhal, závod vyhrál stylem start-cíl a může si tak užívat přívlastku "nejmladší mistr světa formule 1".

Velká cena Abú Zabí vozů F1:
1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:39:36,837 (prům. rychlost: 189,923 km/h), 2. Hamilton (Brit./McLaren) -10,162, 3. Button (Brit./McLaren) -11,047, 4. Rosberg (Něm./Mercedes) -30,747, 5. Kubica (Pol./Renault) -39,026, 6. Petrov (Rus./Renault) -43,520, 7. Alonso (Šp../Ferrari) -43,797, 8. Webber (Austr./Red Bull) -44,243, 9. Alguersuari (Šp./Toro Rosso) -50,201, 10. Massa (Braz./Ferrari) -50,868.