V Německu slavilo Ferrari double

ČTK, SportPlus
30. 7. 2006 15:32
Hockenheim - Velkou cenu Německa F1 v Hockenheimu vyhrál domácí Michael Schumacher s Ferrari před stájovým kolegou Felipe Massou.
Michael Schumacher s Ferrari na trati Velké ceny Německa.
Michael Schumacher s Ferrari na trati Velké ceny Německa. | Foto: Reuters

Třetí dojel Kimi Räikkönen s McLarenem. Obhájce titulu Fernando Alonso dovezl svůj Renault až na pátém místě.

Sedminásobný mistr světa Schumacher tak díky pátému triumfu v sezoně a celkově 89. v kariéře opět zdramatizoval letošní šampionát, do jehož konce zbývá ještě šest závodů. Za týden se pokračuje na Hungaroringu v Budapešti.

"Byl to skvělý víkend, s něčím takovým jsem vůbec nepočítal," rozplýval se Schumacher, jenž se v neděli stal prvním mužem, který vyhrál Velkou cenu Německa čtyřikrát. "Teď bude šampionát opravdu hodně napínavý. Mám ztrátu už jen jedenáct bodů, to je pro mě nejdůležitější číslo," dodal nejúspěšnější pilot historie formule jedna.

Druhý muž průběžného pořadí MS dosáhl na čtvrtý triumf na Hockenheimringu bez větších potíží, i když mu i po startu patřilo druhé místo, které si vybojoval v sobotní kvalifikaci.

Nejrychlejší muž ze soboty Räikkönen totiž vydržel v čele jen devět kol, poté zajel poprvé do depa, a když kvůli mírným problémům s pravým zadním kolem zůstal u mechaniků přes patnáct sekund, začala se stáj McLaren-Mercedes loučit s vítězstvím.

Mezitím se bezchybně pracující dvojice Ferrari Schumacher, Massa vzdalovala soupeřům každým okruhem. Spolehlivá brazilská dvojka ani nemusela svému německému "šéfovi" příliš krýt záda, náskok vozů italské stáje před zbytkem pole se v určitých fázích vyšplhal až na půl minuty.

Alonso ani den po pětadvacátých narozeninách nepředváděl v Hockenheimu výkon srovnatelný se svým německým pronásledovatelem v hodnocení MS. Mistr světa, jenž měl před dneškem náskok v čele seriálu 17 bodů, zajížděl mnohem pomalejší časy a nakonec byl rád, že po chybě v závěru udržel pátou příčku. Startoval ze sedmé pozice.

Fernando Alonso za volantem Renaultu na trati německé GP v Hockenheimu.
Fernando Alonso za volantem Renaultu na trati německé GP v Hockenheimu. | Foto: Reuters

"Ani teď to nebyl náš víkend. Dnes jsem vyzkoušel všechno, ale na víc jsem prostě neměl," uznal Alonso, jenž po sezoně přechází do McLarenu. "Byli jsme tu zkrátka pomalí. V současné době je Ferrari o krok vepředu," dodal.

Räikkönen jako jediný z elitních jezdců zvolil strategii tři zastávek v boxech a nakonec se udržel na stupních vítězů. Cílem projel 13 sekund po slavícím Schumacherovi, když ještě předtím stihl předjet Jensona Buttona s Hondou, jenž přerušil sérii pěti závodů bez bodu.

Před dotírajícím Jarnem Trullim na toyotě ochránil svou týmovou jedničku Alonsa Giancarlo Fisichella a skončil šestý. Poslední bodovaná příčka patřila Rakušanovi Christianu Klienovi ze stáje RedBull.

Vítězný Schumacher se možná představil na domácí půdě naposledy, neboť ještě nepotvrdil, zda bude v kariéře pokračovat i v příští sezoně.

1. M. Schumacher (Něm./Ferrari) 1:27:51,693 (prům. rychlost: 209,278 km/h), 2. Massa (Braz./Ferrari) -0,720, 3. Räikkönen (Fin./McLaren) -13,206, 4. Button (Brit./Honda) -18,898, 5. Alonso (Šp./Renault) -23,707, 6. Fisichella (It./Renault) -24,814, 7. Trulli (It./Toyota) -26,544, 8. Klien (Rak./Red Bull) -48,131, 9. R. Schumacher (Něm./Toyota) -1:00,351, 10. Liuzzi (It./Toro Rosso) -1 kolo.