V Bahrajnu se F1 pojede, uklidňují FIA i Ecclestone

Sport ČTK Sport, ČTK
12. 4. 2012 13:55
Protivládní protesty v zemi přetrvávají
Ilustrační foto z VC Malajsie.
Ilustrační foto z VC Malajsie. | Foto: Reuters

Šanghaj - Mezinárodní automobilová federace FIA ani šéf seriálu formule 1 Bernie Ecclestone nespatřují žádné důvody ke zrušení Velké ceny Bahrajnu v příštím týdnu.

Nad jejím konáním vyvstaly v posledních dnech otazníky kvůli přetrvávajícím nepokojům v zemi, podle britských médií týmy dokonce na cestu do dějiště nadcházející Grand Prix Číny Šanghaje vybavily své členy vedle letenek do Bahrajnu také náhradními rezervacemi míst pro návrat do Evropy.

Bahrajn vloni kvůli situaci v zemi o závod přišel, letos je Velká cena naplánována na 22. dubna a nic se na tom zatím nemění. "Jsme v neustálém kontaktu s pořadateli, v tuto chvíli není důvod ke změně rozhodnutí o zařazení Bahrajnu do kalendáře," uvedl nejmenovaný mluvčí FIA.

Čtěte také:

Stáj F1 Lotus přišla o hlavního sponzora
Bouře v Sepangu: Alonso vítěz, Button a Vettel bez bodu

"Závod je v kalendáři. Jediný, kdo s tím může něco udělat, je národní sportovní autorita, jež může požádat o vyškrtnutí," řekl Ecclestone.

Pořadatelé čtvrtého závodu sezony opakovaně ujišťují, že bezpečnost při letošním ročníku bude zajištěna. Zvěsti o hrozícím zrušení závodu kvůli protivládním protestům označili za poplašné zprávy a nedorozumění.

Obavy o bezpečnost na sobě nedávají znát ani někteří jezdci, kteří museli po příletu do Šanghaje odpovídat na takové dotazy médií. "Já tam pojedu úplně v pohodě. Jsem si jistý, že tam udělají všechno pro to, abychom neměli žádné problémy," řekl například Michael Schumacher. "Já naprosto důvěřuji FIA," konstatoval Jenson Button.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy