Týmu formule 1 Sauber hrozí krach, nabere s Italy druhý dech?

Radek Vičík Radek Vičík
6. 4. 2016 11:25
Stáj Sauber má velké finanční problémy, jako zachránce by se mohl objevit koncern Fiat Chrysler prostřednictví Ferrari, tým by pak měl závodit pod logem Alfy Romeo.
Pokud se nenajde zachránce, může tým Sauber odjet definitivně do historie formule 1.
Pokud se nenajde zachránce, může tým Sauber odjet definitivně do historie formule 1. | Foto: Sauber AG

Hinwil - Po 23 letech ve formuli 1 balancuje tým Sauber na pokraji krachu. Jeden z posledních nezávislých malých týmů v seriálu má už několik sezon vážné ekonomické problémy a podle informací německého Bildu dokonce hrozí, že ani neodcestuje na nejbližší Grand Prix v Číně. Zdá se ale, že švýcarský tým může najít pomocnou ruku u italské Alfy Romeo.

S tím, jak se Ferrari stále více stává v rámci koncernu Fiat Chrysler "samostatnou jednotkou", má největší italská automobilka zájem o další - fakticky tovární - tým.  A to by se nyní mohlo podle stránek grandprix247 povést se Sauberem.

Linka Fiat Chrysler – Ferrari – Alfa Romeo

Tým zaplatil svým 300 zaměstnancům únorovou výplatu se zpožděním a o víkendu v Sáchiru chyběla jeho šéfka a spolumajitelka Monisha Kaltenbornová. To ještě prohloubilo spekulace o hloubce problémů, jaké musí Sauber vyřešit.

Teď by se mělo do věci vložit Ferrari, které do Hinwilu dodává už sedmým rokem své motory. Sergio Marchionne, šéf koncernu Fiat Chrysler a hlava Ferrari, nedávno prohlásil, že by se značka Alfa Romeo měla vrátit do formule 1 jako juniorka Ferrari podle vzoru vztahu Toro Rossa a jeho "áčka" Red Bull.

Vizualizace Sauberu v barvách Alfy Romeo:

"Je neuvěřitelné, jak značka Alfa Romeo zakotvila v srdcích lidí. Z mnoha důvodů přemýšlíme o tom vrátit ji zpět do formule 1. Bylo by ale těžké dokázat to bez pomoci jiného týmu," naznačil Marchionne už v lednu záměr italského koncernu.

Zlatá léta pod BMW i s Farinou

Pro Sauber by to nebylo poprvé, když by přišel o svůj nezávislý status. V letech 2006 až 2009 patřil německému BMW.

V té době (konkrétně v sezoně 2008 také s dvojicí Nick Heidfeld, Robert Kubica dokázal obsadit třetí místo v Poháru konstruktérů. Kubica tehdy vyhrál Velkou cenu Kanady, což je dodnes jediný triumf Sauberu v F1. Pak ale BMW ztratilo o formuli 1 zájem a tým se vrátil do rukou zakladatele Petera Saubera.

Alfa Romeo se do historie motoristického sportu zapsala už roku 1950 jako vůz vůbec prvního mistra světa, Giuseppe Fariny. V následující sezoně si v Alfě dojel pro první titul Juan Manuel Fangio. Pak ale italská značka seriál opustila, vrátila se v letech 1979 až 1985. Až do roku 1988 ještě dodávala motory stáji Osella, když už dříve její agregáty poháněly například McLaren či Brabham.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Devět omilostněných katalánských politiků a aktivistů opustilo věznici

Devět katalánských politiků a aktivistů, kteří dostali milost od španělské vlády, ve středu opustilo věznici Lledoners. V ní si odpykávali dlouhé tresty za uspořádání nelegálního referenda o nezávislosti v roce 2017. Informovala o tom agentura Reuters.

Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

Španělská vláda dnes zdůraznila, že udělení milosti neznamená, že je kabinet připravený diskutovat o referendu o nezávislosti Katalánska. Doufá nicméně, že toto gesto dobré vůle podpoří dialog s cílem zachovat Katalánsko coby součást Španělska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy