Tomáš Adamec
6. 4. 2008 19:36
Závody vyhráli Lanzi a Haga.
Yamaha Francouze Gimberta a Honda japonského závodníka Aoyami v kotrmelcích.
Yamaha Francouze Gimberta a Honda japonského závodníka Aoyami v kotrmelcích. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Valencie - Závod mistrovství světa superbiků ve Valencii nabídl šedesáti tisícům diváků dramatickou podívanou, krkolomné pády a těsné souboje o prvenství. Z něj se nakonec radovali Lorenzo Lanzi a Noriyuki Haga.

Dvakrát bodoval i český závodník Jakub Smrž, jenž v obou závodech obsadil čtrnácté místo.

1. jízda:  Hned v úvodu první jízdy nejsilnější třídy superbike vznikla dramatická situace, když se při nájezdu do druhého kola v první zatáčce za cílovou rovinkou dostaly motocykly Aoyamy, Fuertese a Gimberta do kotrmelců.

V té chvíli byl vedoucím závodníkem vítěz Max Neukirchner, kterému se již od pátku dařilo v trénincích, následně vyhrál i superpol a až do posledního kola první jízdy také vedl závod. Pak ovšem havaroval a s jistým štěstím tak zvítězil italský závodník Lorenzo Lanzi na Ducati.

Jakub Smrž se na úvod propadl až na poslední třicáté místo a stíhací jízdou i výpadky soupeřů se pak vypracoval alespoň na konečné 14. místo (ze 30 na startu a 24 závodníků v cíli).

Výsledek 1. jízdy: 1. L.Lanzi (Ducati), 2. T.Bayliss (Ducati), 3. T.Corser (Yamaha), 4. F.Nieto (Suzuki), 5. C.Checa (Honda), 6. K.Muggeridge (Honda), 7. G.Lavilla (Honda), 8. R.Laconi (Kawasaki), 9. M.Tamada (Kawasaki), 10. R.Rolfo (Honda),...14. J.Smrž (Ducati)

Superbike - 2. jízda: Druhou jízdu vyhrál japonský závodník Noriyuki Haga před Troyem Baylissem, který si tak upevnil prvenství ve celkové tabulce mistrovství světa.

Za hlasité radosti domácích fanoušků je na stupně vítězů doprovodil domácí Carlos Checa. Jakub Smrž si téměř zopakoval první jízdu, když se z konce pořadí po prvním kole probojoval na 14. místo v cíli (opět ze 24 závodníků v cíli).

"Čekal jsem od toho rozhodně víc, ale po včerejším pádu mi nebylo dobře, protože mě motorka praštila i do hlavy. Ve druhé jízdě už tolik ne, ale pokazil jsem start a potom vydřel nějaké ty body. Rozhodně to ale byly jedny z nejtěžších závodů, co jsem absolvoval," uvedl Jakub po závodech.

Výsledek 2. jízdy: 1. N.Haga (Yamaha), 2. T.Bayliss (Ducati), 3. C.Checa (Honda), 4. R.Kiyonari (Honda), 5. T.Corser (Yamaha), 6. Y.Kagayama (Suzuki), 7. R.Xaus (Ducati), 8. M.Biaggi (Ducati), 9. R.Laconi (Kawasaki), 10. F.Nieto (Suzuki), ...14. J.Smrž (Ducati)

Ve Španělsku se mezi fanoušky rozhodně počítají také traťoví komisaři.
Ve Španělsku se mezi fanoušky rozhodně počítají také traťoví komisaři. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Superstock 1000

Pro české barvy nedopadla nejlépe ani třída "litrových stocků", v níž Matěj Smrž pro potíže s brzdovou pákou musel odstoupit a debutant Michal Drobný se ve vyrovnaném poli mladých závodníků umístil až třicátý.

"Nepovedlo se. Do druhé kvalifikace tu bylo všechno v pohodě, ale pak přišel zbytečný pád a já musel jet závod na druhé motorce. V něm jsem musel nakonec zastavit, protože jsem ztrácel přední brzdu, páčka se promačkávala až na řídítka a nešlo s tím už jet," řekl smutně Matěj Smrž v paddocku.

Výsledky Superstock 1000: 1. B.Roberts (Ducati), 2. D.Giugliano (Suzuki), 3. X.Simeon (Suzuki), 4. A.Polita (Ducati), 5. C.Corti (Yamaha), ...30. M.Drobný (Honda),  M.Smrž (nedokončil)

Supersport

Třídu supersportů, jedinou v níž nejsou Češi letos zastoupení žádným závodníkem, ale pouze  týmem Intermoto Czech (Matthieu Lagrive, William De Angelis),  vyhrál Australan Roberts na Ducati 1098R, poté co se od druhého kola ujal vedení a až do cíle si za svými zády bezpečně pohlídal ostatní soupeře.

Výsledky Supersport: 1. B.Roberts (Ducati), 2. D.Giugliano (Suzuki), 3. X.Simeon (Suzuki), 4. A.Polita (Ducati), 5. C.Corti (Yamaha)