Sobotka: Nejsme dotační automat. Reakci GP v Brně nechápu

ČTK ČTK
3. 7. 2014 14:27
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechápe reakci organizátorů závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Brně.
Záběry z loňské MotoGP v Brně.
Záběry z loňské MotoGP v Brně. | Foto: Yamaha Racing

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechápe reakci organizátorů závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Brně. Řekl to v rozhovoru s ČTK. Vláda závodu ve středu přidělila podporu ve výši 30 milionů korun, což je o deset milionů korun méně, než o kolik žádalo ministerstvo školství. Pořadatele závodu rozhodnutí o nižší dotaci rozladilo.

"Vláda není dotační automat. Nemůže fungovat způsobem, že pošlete žádost a máte jistotu, že vláda vám okamžitě přidělí finanční prostředky přesně ve výši, o kterou jste požádali," řekl ČTK Sobotka. Doplnil, že reakci pořadatelů nerozumí.

Připomněl, že závod v letech 2009 a 2010 nedostal od tehdejší vlády žádnou podporu. Loni vláda uvolnila 25 milionů korun. "Reagovat způsobem, že Grand Prix končí, mi nepřipadá odpovědné," uvedl premiér. Podle něj by pořadatelé neměli fanoušky strašit.

Pořadatelé pro letošek počítali s částkou 40 milionů korun, středeční rozhodnutí vlády je rozladilo. "Jsem úplně v šoku. Nejhorší je, že není žádný další výhled. Rok se snažíme a dnes nemáme vůbec žádnou perspektivu," řekla ČTK ve středu ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová s tím, že budoucnost závodu v dalších letech je nejistá. "Teď nemáme zase vůbec nic a před sebou úřednickou mašinérii. Spíše se přikláním k tomu, vše zrušit. Budeme mít u nás jiná mistrovství světa, která se podpoří od státu," uvedla Ulmanová.

Pořadatelé brněnského závodu si původně přáli, aby jim stát uhradil celý takzvaný zalistovací poplatek za zařazení do kalendáře mistrovství světa, což je přibližně 70 milionů korun. Pro organizátory je brněnská Velká cena ztrátovým podnikem, loni na ní prodělali 41,7 milionu korun.

Za nešťastnou a předčasnou považuje reakci organizátorů rovněž jihomoravský hejtman Michal Hašek, který dnes o brněnské motocyklové Velké ceně jednal s ministrem školství Marcelem Chládkem. O závodu chce společně s brněnským primátorem Romanem Onderkou jednat s premiérem.

"Souhlasím s požadavkem na jasné a průhledné financování Grand Prix z veřejných rozpočtů formou podpory státu, kraje i města na tzv. zalistovací poplatek jako nutnou podmínku pořádání závodu v Brně," uvedl Hašek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy