Obhájce titul Ogier popáté vyhrál Portugalskou rallye

21. 5. 2017 14:59
Čtyřnásobný mistr světa Ogier triumfoval v Portugalsku už se třetí značkou. Postupně vyhrál za volantem Citroënu, Volkswagenu a Fordu. Martin Prokop ve své letošní premiéře obsadil 14. pozici.
Ford francouzského pilota Sébastiena Ogiera.
Ford francouzského pilota Sébastiena Ogiera. | Foto: M-Sport

Matosinhos - Mistr světa Sébastien Ogier vyhrál popáté v kariéře Portugalskou rallye. Francouzský lídr průběžného pořadí tím vyrovnal rekord legendárního Fina Markku Aléna ze 70. a 80. let. Po předchozích vítězstvích na Korsice a v Argentině skončil druhý Belgičan Thierry Neuville a stejná příčka mu nově patří i celkově. Český jezdec Martin Prokop obsadil při letošní premiéře v MS čtrnácté místo.

Čtyřnásobný mistr světa Ogier triumfoval v Portugalsku už se třetí značkou. V roce 2010 tam za volantem Citroënu slavil premiérový triumf v kariéře a o rok později ve francouzském voze vítězství zopakoval. V letech 2013 a 2014 nenašel soupeře s Volkswagenem a nyní to dokázal ve Fordu. V sezoně vyhrál podruhé, ovládl už zahajovací Rallye Monte Carlo.

Z 19 rychlostních zkoušek vyhrál Ogier pět a vedení převzal po sobotní dvanácté erzetě, v níž s poškozeným vozem nabral ztrátu do té doby vedoucí týmový kolega Ott Tänak z Estonska. Neuvillea porazil o 15,6 sekundy, třetí skončil už s minutovou ztrátou další pilot týmu Hyundai, Španěl Dani Sordo. Na Tänaka zbylo čtvrté místo.

Prokop byl v MS na startu poprvé od loňského října a s Fiestou starší specifikace nabral na vítěze více než patnáctiminutovou ztrátu. V závěrečném dnu hájil 15. místo, po havárii norského jezdce Škody a průběžného lídra kategorie WRC2 Andrease Mikkelsena v posledním testu se o příčku posunul.

Portugalská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta) 3:42:55,7, 2. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -15,6, 3. Sordo, Martí (Šp./Hyundai i20) -1:01,7, 4. Tänak, Järveoja (Est./Ford Fiesta) -1:30,2, 5. Breen, Martin (Ir., Brit./Citroën C3) -1:57,4, 6. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta) -3:10,6, …14. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -15:16,3.

Průběžné pořadí (po 6 z 13 závodů): 1. Ogier 128, 2. Neuville 106, 3. Latvala (Fin./Toyota) 88, 4. Tänak 83, 5. Sordo 66, 6. Evans 53, …15. Kopecký (ČR/Škoda Fabia) 4.

Pohár konstruktérů: 1. M-Sport Ford 199, 2. Hyundai Motorsport 173, 3. Toyota Motorsport 113, 4. Citroën Racing 85.