Finský pilot dokončil soutěž bez okna a auto napájel vodou z jezera. Přesto byl třetí

Radek Vičík Radek Vičík
9. 8. 2022 17:03
Finský jezdec Esapekka Lappi zažil během domácí soutěže perné chvilky. S totálně rozbitou Toyotou dokázal dojet do cíle a ve Finské rallye oslavil vydřené třetí místo.

Až do předposlední rychlostní zkoušky probíhala pro Lappiho domácí soutěž velmi dobře. Tovární pilot Toyoty se držel na třetím místě a mířil jasně za devátým umístěním na stupních vítězů v podniku MS.

Jenže pak přišla chvilka zaváhání, načež se Toyota rázem otočila přes střechu. "Okno bylo totálně pryč a kromě jiného nám chyběl kus střechy. Říkal jsem si, že to je konec. Ale Janne (navigátor Ferm) mi řekl, ať zkusím vůz nastartovat. Motor hned naskočil, tak jsme jeli dál," popsal 31letý Fin kritický okamžik.

I když Yaris vypadal, že je zralý na generálku, v měřeném testu Lappi ztratil jen 19 sekund a dál si s přehledem držel třetí místo.

Jenže před finskou posádkou stála velká výzva: závěrečná "erzeta" o délce 11 120 metrů. Problémem byl hlavně rozbitý chladič, pilot také přišel o posilovač řízení.

"V cíli rychlostního testu jsme pobrali všechnu vodu na pití, ale ani jsme si nelokli. Všechno šlo do chladiče," popsal pilot Toyoty své "vodní hospodářství".

Cestou na start závěrečné zkoušky posádka využila toho, že se finské soutěži dříve říkalo Rallye 1000 jezer, a u jedné z mnoha vodních ploch zastavila.

"Nabrali jsme tam tolik vody, kolik jsme mohli, abychom měli jistotu, že máme dostatečné zásoby. Tolik jezer je velká výhoda této soutěže. Máte se kde zastavit pro vodu," uvedl rodák z města Pieksämäki, které je jen kousek od centra Finské rallye v Jyväskylä.

Konec soutěže Lappi s Fermem absolvovali v lyžařských brýlích. Rozpis navigátorovi v ruce vlál kvůli průvanu v kabině a na svého pilota musel doslova křičet. Přesto se Finové v cíli postavili na stupně vítězů.

"Měli jsme štěstí, že jsme to celé zvládli. Určitě to byly nejpodivnější stupně vítězů v celé mé kariéře," dodal v cíli s ulehčením Lappi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Ukrajinská ekonomika letos klesne o 35 procent, očekává Světová banka

Ukrajinská ekonomika, kterou zdevastovala invaze ruských vojsk, v letošním roce klesne o 35 procent. Předpověděla to dnes Světová banka (SB). Nový odhad nicméně představuje zlepšení proti červnové prognóze, kdy SB propad odhadovala na 45,1 procenta. Válka zničila ukrajinské továrny i zemědělskou půdu, z domovů pak vyhnala miliony Ukrajinců. SB odhaduje, že obnova země bude stát minimálně 349 miliard dolarů (zhruba 8,6 bilionu korun).

"Ukrajina nadále potřebuje obrovskou finanční podporu," uvedla viceprezidentka SB pro Evropu a Střední Asii Anna Bjerdeová. Ukrajina podle ní peníze potřebuje kvůli zbytečnému pokračování války i kvůli financování projektů na obnovu a rekonstrukci. Světová banka předpokládá, že v příštím roce se ukrajinská ekonomika vrátí k růstu, který nyní odhaduje na 3,3 procenta. Upozorňuje ale, že výhled je velmi nejistý a bude záviset na vývoji války.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senátorský klub ProRegion změnil název, předsedou je Adámek

Senátorský klub ProRegion, v němž jsou zástupci ANO a sociálních demokratů, změnil název podle těchto stranických uskupení. Novým předsedou klubu ANO a ČSSD byl v úterý zvolen šumperský senátor Miroslav Adámek (za ANO). 

Adámek byl v končícím volebním období Senátu prvním místopředsedou frakce. Nahradil Jaroslava Větrovského (dříve za ANO), který v letošních senátních volbách kandidoval za hnutí Jihočeši 2012 a mandát neobhájil.

Místopředsedou klubu se stal znovu Petr Vícha (ČSSD), který bude v nadcházejícím období jediným plnohodnotným senátorem sociální demokracie. Bývalá vládní strana, která měla v horní komoře před 12 lety nadpoloviční většinu, v letošních senátních volbách nedokázala získat ani jeden mandát, dvě křesla obhajovala. Klub bývalých vládních stran tak bude mít místo devíti pouze šest členů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy