Finskou rallye rozhodlo pouhých sedm sekund. Podruhé v sezoně vyhrál Tänak

rav ČTK rav, ČTK
7. 8. 2022 13:21
Ott Tänak v Hyundai vyhrál po těsném souboji s lídrem seriálu Kallem Rovanperou Finskou rallye a připsal si druhý triumf v letošní sezoně MS v automobilových soutěžích. V cíli oba rivaly dělilo jen 6,8 sekundy.

Estonec se ujal vedení už po druhé rychlostní zkoušce a udržel se v čele i přes silný závěrečný finiš domácího Rovanpery za volantem Toyoty.

"Kluci z Toyoty mi dali v pátek naději a my jsme zavětřili šanci. Od té doby jsme jeli naplno," uvedl Tänak, jenž se postaral o první vítězství týmu Hyundai ve Finsku a vyhrál 16. světovou rallye v kariéře.

Rovanperä si ale i tak upevnil vedení v průběžném pořadí MS, kde má excelentní náskok 94 bodů. Tänak navázal na své triumfy z let 2018, 2019 a poskočil na druhé místo o bod před týmového kolegu Thierryho Neuvilla z Belgie.

"Byl to pěkný víkend. Samozřejmě bych býval rád doma vyhrál, ale vzhledem k tomu, že jsme v pátek otevírali trať, tak to bylo docela dobré. Zabojovali jsme a dostali jsme se docela blízko, takže myslím, že můžeme být pyšní," uvedl Rovanperä.

Třetí místo v rallye uhájil heroickým výkonem na závěrečné power stage Esapekka Lappi. Finský jezdec šel v předposlední rychlostní zkoušce se svým Yarisem přes střechu a auto poničil.

Posledních 11 měřených kilometrů tak musel odjet bez předního skla a části střechy a před proudícím větrem se chránil lyžařskými brýlemi. I tak za sebou udržel o 17 sekund dalšího jezdce Toyoty, obhájce loňského vítězství Elfyna Evanse z Británie.

Čeští účastníci rallye ve vozech Ford Fiesta skončili v závěru druhé desítky. Martin Prokop se speciálem WRC2 byl osmnáctý. Jan Černý skončil cetkově dvacátý a druhý ve třídě WRC3.

Šampionát pokračuje za dva týdny asfaltovou Rallye Ypres v Belgii.

Finská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) 2:24:04,6, 2. Rovanperä, Halttunen -6,8, 3. Lappi, Ferm (všichni Fin./Toyota Yaris) -1:20,7, 4. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -1:37,6, 5. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -2:18,0, 6. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -3:09,0, … 18. Prokop, Ernst -19:36,6, 20. Černý, Tománek (všichni ČR/Ford Fiesta) -23:11,7.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 13 závodů): 1. Rovanperä 198, 2. Tänak 104, 3. Neuville 103, 4. Evans 94, 5. Kacuta 81, 6. Breen (Ir./Ford Puma) 64, … 24. Cais (ČR/Ford Fiesta) 2.

Pořadí týmů: 1. Toyota 339, 2. Hyundai 251, 3. M-Sport Ford 174, 4. Toyota NG 89.