Na scénu přichází další rallyový talent. Spoléhá na reflexy získané na bikrosovém kole

Radek Vičík Radek Vičík
7. 4. 2018 7:14
Jan Dvořák jako druhý vítěz Autoklub Peugeot Rallye Talent v sobotu vydá ve stopě úspěšného Filipa Mareše.
Jan Dvořák se českého šampionátu v rallyesprintu zúčastní za volantem vozu Peugeot 208 R2 s pohonem předních kol..
Jan Dvořák se českého šampionátu v rallyesprintu zúčastní za volantem vozu Peugeot 208 R2 s pohonem předních kol.. | Foto: Peugeot

Praha - Zatímco první vítěz Filip Mareš už začal bojovat ve voze momentálně nejvyšší dostupné specifikace R5, jeho nástupce v roli svěřence programu Autoklub Peugeot Rallye Talent se v sobotu v Kopné poprvé představí v domácím rallyesprintovém šampionátu. Jan Dvořák usedne do speciálu Peugeot 208 R2.

Společná líheň tuzemského zastoupení francouzské značky a národní sportovní autority má za cíl vychovávat no soutěžní jezdce, dát jim příležitost začít kariéru s plně zajištěným týmem a vozem a zároveň je naučit pohybovat se ve světě médií a sponzorů.

Dostat se k takové příležitosti není jednoduché. Zatímco Mareš se v "předokolce" 208 R2 už proháněl na českých i evropských rychlostních zkouškách, jeho potenciální nástupci museli projít náročným výběrovým sítem.

Z celkového počtu 230 přihlášených zájemců vzešlo dvanáct finalistů, ze kterých byl porotou nakonec vybrán Dvořák, který vykazoval největší pokrok mezi jednotlivými výběrovými koly. Tentokrát se jedná o opravdového nováčka, který přichází bez předchozích zkušeností se soutěžním speciálem byť té nejslabší specifikace.

"Vždycky jsem chtěl závodit, jezdil jsem jako fanoušek na většinu soutěží u nás. Se svým spolujezdcem a kamarády jsme už chystali stavbu závodního vozu. Pak jsme, shodou okolností na Barum rallye, našli na Facebooku upoutávku na projekt Autoklub Rallye Talent. Hned jsme se přihlásili a čekali, co bude dál. Na jednotlivá výběrová kola jsem se vůbec nepřipravoval, ale když jsme postoupili mezi finalisty, začali jsme trénovat," uvedl mladík.

Pravě tím, jak spolu se spolujezdcem Jiřím Kalkusem pečlivě připravoval, upoutal porotu, v níž nechyběl ani jeho předchůdce Mareš.

"Připravili jsme systém rozpisu, studovali techniku soutěžních aut. Vyhlášením konečných výsledků se mi splnil klukovský sen. Dostal jsem velkou příležitost závodit a něco dokázat, i když zároveň cítím velkou odpovědnost," dodal Dvořák.

S Peugeotem 208 R2 se poprvé svezl v areálu v Sosnové. "Po hodině mě z auta nemohli dostat, ale byl jsem strašně zpocený. To auto je hodně uživatelský příjemné. Nejvíc se mi líbí sekvenční řazení," řekl jezdec, který pak první "ostrou erzetu" odjel při tradičním předsezonním testu v Žiželicích.

Teď ale nadějnou dvojici Dvořák, Kalkus čeká skutečný křest ohněm, sobotní Rallyesprint Kopná s téměř 70 náročnými kilometry v okolí Zlína a Slušovic.  

"I přes nováčkovský handicap věřím, že mi pomůže moje působení v akrobatických skocích na kole BMX. V tomto sportu jsem získal určitě velký smysl pro rovnováhu, orientaci a hlavně reakční rychlost. Na adrenalin jsem tedy zvyklý, na fyzické kondici také pracuji a kolo mě naučilo přemýšlet. Když totiž o chystaném skoku nepřemýšlíte, jste stále jednou nohou v nemocnici. V závodním voze to bude hodně podobné," zakončil Jan Dvořák nečekanou paralelou mezi dvěma na první pohled zcela odlišnými sporty.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Praha neuzavře smlouvu s nevěstincem Showpark v Holešovicích

Pražský magistrát neplánuje uzavřít smlouvu na pronájem prostor v holešovické tržnici se společností Eroc, která tam od roku 1998 provozuje erotický podnik. Dnes to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) v diskusi nad peticí za zachování klubu, kterou projednali zastupitelé. Podle náměstka město z právních důvodů smlouvu ani uzavřít nemůže. Podle jednatele firmy Zbyňka Mately klub plní pro město pozitivní funkci a jeho uzavření by mělo nežádoucí důsledky.

Magistrát před nedávnem vyhrál soudní spor se společností Delta Center, která měla holešovickou tržnici v nájmu. Nyní ji musí vyklidit a uhradit magistrátu dlužné nájemné s příslušenstvím ve výši 246 milionů korun. Součástí sporu byla i firma Eroc, která si od Delta Centra prostory pro provoz klubu pronajímala.

"Je potřeba zdůraznit, že společnost Eroc, potažmo Showpark, nikdy neměla smlouvu s městem," uvedl náměstek. Dodal, že pokud by měl klub zůstat, musela by se poprvé v historii taková smlouva podepsat, což ale není možné. Podle Vyhnánka magistrát nemůže podepsat smlouvu se společností, která provozuje veřejný dům, protože by magistrát buď musel zveřejnit záměr prostor pronajmout za účelem provozování prostituce, což je trestný čin, nebo v záměru lhát. Toto stanovisko podle něj potvrdili magistrátní právníci.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Moneta podepsala smlouvu o koupi Wüstenrot v ČR za 4,6 miliardy korun

Zástupci Moneta Money Bank dnes podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu o koupi stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot v Česku za 180,4 milionu eur (asi 4,6 miliardy Kč). Transakce má být vypořádána 1. dubna 2020. Podléhá ale ještě schválení ze strany České národní banky a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Firmy to dnes večer oznámily v tiskové zprávě.

Moneta uvedla, že transakcí získá navíc asi 350 000 klientů. Zatím má zhruba milion klientů. Koupi chce financovat z přebytku vlastního kapitálu a volné likvidity.

Stávající generální ředitel Wüstenrot v Česku Michael Pupala zůstane podle banky i nadále generálním ředitelem a předsedou představenstva stavební spořitelny i hypoteční banky Wüstenrot. Zároveň se stane členem vrcholového managementu Monety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy