Občas to hodně bolelo, říká Prokop po Dakaru. Je však spokojený

ČTK ČTK
17. 1. 2016 10:12
Automobilový jezdec Martin Prokop skončil při premiéře na Rallye Dakar na 14. místě, z čehož měl radost. "Je to super. Začátek byl trošku slibnější, ale pak se začaly dít věci, které se děly," řekl.
Martin Prokop
Martin Prokop | Foto: Martin Prokop via Twitter

Rosario - Automobilový jezdec Martin Prokop obsadil při premiéře na Rallye Dakar 14. místo a s výsledkem byl maximálně spokojený. Pro pravidelného účastníka mistrovství světa v automobilových soutěžích to byla v Jižní Americe první zkušenost s vytrvalostními závody a poprvé měl na tratích co do činění i s pískem a dunami.

"Je to super. Začátek byl trošku slibnější, ale pak se začaly dít věci, které se děly. Jsem rád, že jsme tady v cíli, protože to občas vypadalo docela divoce, a to, že jsme kousek za desítkou, je prostě paráda. Troufat si na něco víc by byla blbost, když znalosti byly úplně nulové," řekl Prokop.

Třiatřicetiletý pilot byl na Dakaru součástí továrního týmu Toyoty, musel si tak zvykat na jízdu ve zcela rozdílném voze. Místo malého speciálu Ford Fiesta RS WRC, se kterým běžně závodí, usedl do robustní Toyoty Hilux. Před startem v nadsázce uvedl, že se chystá na čtrnáctidenní jízdu v mixeru.

"Občas to hodně bolelo"

"Musím říct, že se pocity střídaly. Je to úplně něco jiného než wéercéčko. To má obrovské přetížení při zrychlení nebo zpomalení, jinak drží pneumatiky, rychle se odpichuje. Tělo je pak mnohem rychleji unavené," porovnal.

Na Dakaru absolvoval mnohem delší etapy a měřené úseky, než na které byl zvyklý. "Je to zápřah a máš toho plné zuby. Kdybys to jel s WRC, tak to nevydržíš. Ale nemohu říct, že bych to 14 dní nevydržel. Občas to hodně bolelo, ale dalo se to vydržet," řekl Prokop.

Jihlavský rodák se v úvodu rallye pohyboval v popředí, na hranici první a druhé desítky výsledkové listiny. Ve 4. etapě ale poprvé vážněji chyboval a převrátil vůz na střechu. Podobný problém měl pak ještě jednou, kdy skončil na boku a musel čekat na pomoc.

Někdo skončil mnohem hůř

"Z těch dvou hloupých chyb jsem zklamaný, bylo to zbytečné a stát se to nemuselo. Potom mě štval písek, na kterém neumím jezdit. Často jsem se zakopal a ztratili jsme tam. Všechno ostatní mě těšilo. Už jen zažít Dakar a objet ho relativně dobře, to je věc, která tě baví," zhodnotil rallye.

Dobře si uvědomoval, že řada dalších účastníků legendární soutěže na tom byla mnohem hůře. "Každý chlap tady bojuje, dokud může. Musím říct, že jsem měl pořád úsměv na rtech a užíval jsem si to. I když to bylo občas nepříjemné. Formát Dakaru se mi líbil. Divácká kulisa nebo ty bivaky, kde lidi žijí dohromady. Na to z (klasické) rallye nejsme zvyklí," uvedl Prokop, jenž startoval s tradičním spolujezdcem Janem Tománkem.

Letošní ročník soutěže měl prakticky dvě části. První týden pořadatelé připravili tratě hodně podobné klasické rallye, až po návratu z bolivijských hor si startující vyzkoušeli náročnou jízdu v dunách.

Dakar? "Zážitek pro opravdické chlapy"

"Nevěděl jsem, co mám čekat a co je normální. Na začátku jsme si říkal, že je to pohoda, že erzety ubíhají rychle, a že kdybych neudělal ty dvě chyby, byl jsem v desítce. Ale pak přišly těžké věci a pochopil jsem, že bylo úplně jedno, jak jsem jel první týden. Tam sis mohl leštit ego, ale záleželo na třech důležitých dnech," pousmál se Prokop.

Razantní změna profilu rallye však nezaskočila jen jeho. Český jezdec se dobře zná s Katařanem Násirem Attíjou, s nímž často hovořil. "A on říkal, že nepamatuje, že by takhle těžké úseky nahustili do tří dnů. Tam to bylo od začátku do konce těžké i pro mazáky. První týden byl na rozkoukání a pak to spustili...," uvedl.

Nic z toho mu však Dakar neznechutilo a dá se tak předpokládat, že se bude snažit, aby se v budoucnu na rallye opět představil. "Nechutné okamžiky tam byly, ale vždy, když to skončilo a přijel jsem do bivaku, tak jsem si říkal, že je to pecka a jsem rád, že jsme tady. Jsem spokojený. To, co jsem od toho čekal, se splnilo. Je to zážitek pro opravdické chlapy a pokořit Dakar je nepopsatelný zážitek. Už chápu, proč to lidi dělají a třeba prodají byt a jdou závodit," přiznal Prokop.

Ocenil práci mechaniků

Přestože byl v cíli šťastný, únavu cítil. I proto předpokládal, že na týmové večeři žádná velká oslava nebude. "Je nás tady asi sto. Pokecáme s jezdci i mechaniky, kteří neskutečně makali. Nedokázal jsem si představit, že mohou takhle dělat do rána na autech a pak se nasnídají, sednou do auta a jednou do dalšího bivaku," ocenil práci mechaniků. "Vidím to na dvě piva a je po mně. To se mi ještě nikdy nestalo, abych neměl chuť na pivo a jídlo. Doufám, že se to brzy vrátí," řekl s úsměvem.

Brzy se navíc opět vrátí do kolotoče seriálu klasického MS. Rallye Monte Carlo, která startuje příští týden, nestihne. Stejně jako následnou akci ve Švédsku, kam ale chtěl. "Ale bohužel nepojedu. Jak jsem řešil Dakar, tak jsem byl málo tvrdý na svůj tým a jim se tam od začátku moc nechtělo. Nestíhali. A teď už je po uzávěrce. Začneme v Mexiku," dodal Prokop, který tak bude mít do začátku března čas na regeneraci a jednání o svých případných dalších startech ve vytrvalostních soutěžích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy