Pirelli bude "obouvat" formule 1 i v dalších třech letech

ČTK ČTK
16. 1. 2014 14:11
Pirelli bude výhradním dodavatelem pneumatik pro mistrovství světa formule 1 i v dalších třech sezonách
Ilustrační foto pneumatik Pirelli.
Ilustrační foto pneumatik Pirelli. | Foto: Reuters

Paříž - Pirelli bude výhradním dodavatelem pneumatik pro mistrovství světa formule 1 i v dalších třech sezonách. Italská firma dnes oznámila, že se s představiteli Mezinárodní automobilové federace FIA dohodla na nové tříleté smlouvě s platností od letoška.

Před několika měsíci se přitom zdálo další prodloužení spolupráce s Pirelli málo pravděpodobné, poté co výhradní dodavatel čelil kritice kvůli nespolehlivosti. Největší skandál vypukl během britské Grand Prix poté, co při závodu na okruhu v Silverstonu několika pilotům explodovaly v plné rychlosti pneumatiky. Jezdci poté dokonce hrozili bojkotem dalších závodů a výrobce musel pozměnit konstrukci pneumatik.

Už před Silverstonem ale vyvolala stížnosti květnová Velká cena Španělska, která se proměnila v sérii zastávek v boxech, protože jezdci museli měnit rychle se opotřebovávající pneumatiky až čtyřikrát.

Aby se v budoucnu vyhnuli podobným problémům, prosadili si zástupci Pirelli změny v pravidlech, které firmě umožní více testovat s reálnými monoposty F1. Jeden z dvanácti dnů oficiálních předsezonních testovacích dnů bude zaměřen výhradně na zkoušení pneumatik na mokro. Stáje rovněž musejí jeden z osmi dnů, které mají na testování k dispozici během sezony, věnovat spolupráci s Pirelli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy