Kolomý ujel Lopraisovi, v Rallye Dakar je dál třetí

Aktualizováno 5. 1. 2015 22:19
Martin Kolomý s kamionem Tatra obsadil v druhé etapě Rallye Dakar páté místo, Aleš Loprais dojel sedmý. Celkově patří Kolomému třetí příčka
Martin Kolomý se svojí Tatrou "Fat Boy" na trati Rallye Dakar.
Martin Kolomý se svojí Tatrou "Fat Boy" na trati Rallye Dakar. | Foto: Buggyra

San Juan- Martin Kolomý s kamionem Tatra obsadil v druhé etapě Rallye Dakar páté místo, Aleš Loprais dojel sedmý. Celkově patří Kolomému třetí příčka, na vedoucího Nizozemce Hanse Staceyho ztrácí minutu a sekundu. Loprais, jedoucí s vozem MAN, je s dvouminutovým odstupem šestý.

„Dnes to byl masakr! Několikrát jsme byli mimo trať a trefili strom a skálu. Naštěstí auto je celé a můžeme pokračovat dál. Opět jsme měli problémy s interkomem, ale už je to v pořádku. V dlouhém sjezdu nás pozlobily i brzdy, ale auto jede perfektně. Je to palba a každá chyba nás něco stojí,“ uvedl v cíli druhé etapy Kolomý.

Ještě těžší den zažily posádky týmu Bonver Dakar Project. Artur Ardavičus převrátil svoji Tatru Jamal a Tomáš Vrátný při pomoci svému kolegovi ztratil 15 minut. Kazachův vůz byl sice poškozený, ale schopný pokračovat dál, posádka vyvázla z karambolu bez nehody.

Po nedělním pomalejším startu se naplno rozjeli ruští řidiči Kamazů. Etapu vyhrál Eduard Nikolajev, Ajrat Mardějev byl třetí. Mezi ně se vklínil Bělorus Sergej Vjazovič s vozem MAZ a poprvé se na Dakaru radoval z umístění v nejlepší trojici.

Nejrychlejším českým motocyklistou v druhé etapě byl Ondřej Klymčiw. Devětadvacetiletý nováček obsadil 36. místo a o 32 vteřin porazil Davida Pabišku, na vítězného Španěla Joana Barredu oba ztratili přes hodinu.

Motocyklová rychlostní zkouška na trase mezi argentinskými městy Villa Carlos Paz a San Juan měřila 518 kilometrů, další český závodník Milan Engel v ní podle neoficiálních výsledků obsadil 47. místo.

Vítěz druhé etapy Barreda vede s Hondou i průběžné pořadí, Portugalec Paulo Goncalves na něj ztrácí čtyři minuty a 37 sekund. Pabiška je neoficiálně 33., Klymčiw hned za ním.

V kategorii automobilů byl nejrychlejší Násir Al Attíja, který přišel o prvenství v nedělní úvodní etapě až vinou dodatečné penalizace. Jezdec z Kataru vede i celkově.

Naopak jedenáctinásobný vítěz Rally Dakar Stéphane Peterhansel měl problémy s převodovkou svého Peugeotu a ztratil hodinu času.

Rallye Dakar - 2. etapa: Villa Carlos Paz - San Juan (Arg.):

Motocykly (625 km celkem/518 km rychlostní zkouška): 1. Barreda (Šp./Honda) 5:46:06, 2. Goncalves (Portug./Honda) -6:13, 3. Faria (Portug./KTM) -9:16, ...36. Klymčiw -1:01:27, 37. Pabiška -1:01:59, 47. Engel -1:26:52, 69. Veselý (všichni ČR/KTM) -2:15:53.

Průběžné pořadí: 1. Barreda 7:06:44, 2. Goncalves -4:37, 3. Faria -10:37, ...33. Pabiška -1:07:57, 34. Klymčiw -1:09:38, 49. Engel -1:47:58, 70. Veselý -2:34:34.

Automobily (625/518): 1. Al Attíja, Baumel (Kat., Fr./Mini) 5:04:50, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -8:30, 3. Ten Brinke, Colsoul (Niz., Belg./Toyota) -10:04.

Průběžné pořadí: 1. Al Attíja, Baumel 6:19:40, 2. De Villiers, Von Zitzewitz -7:42, 3. Ten Brinke, Colsoul -9:42.

Kamiony (625/331): 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 3:34:01, 2. Vjazovič (Běl./Maz) -46, 3. Mardějev (Rus./Kamaz) -49, ...5. Kolomý (ČR/Tatra) -1:41, 7. Loprais (ČR/Man) -2:40, 12. Macík (ČR/Liaz) -7:28, 20. Vrátný (ČR/Tatra) -27:27.

Průběžné pořadí: 1. Stacey (Niz./Iveco) 5:06:11, 2. Nikolajev -20, 3. Kolomý -1:01, ...6. Loprais -2:00, 13. Macík -12:11, 20. Vrátný -35:21.