Střídání stráží. "Americký Schumacher" odchází, na trůn usedl syn šampiona

Se zámořským seriálem NASCAR se v neděli rozloučil sedminásobný šampion Jimmie Johnson. Symbolicky se to stalo v závodě, který rozhodl o tom, že novým králem je jeho týmový kolega Chase Elliott.
Jimmie Johnson (48)  gratuluje novému šampionu NASCAR Chase Elliottovi (9) po závodě v Phoenixu
Jimmie Johnson (48) gratuluje novému šampionu NASCAR Chase Elliottovi (9) po závodě v Phoenixu | Foto: Reuters

Johnson je takový "americký Schumacher" a každopádně nejúspěšnějším pilotem nového milénia. Svých sedm triumfů nasbíral mezi lety 2006 až 2016. Letos se rozhodl nejpopulárnější zámořskou motoristickou sérii opustit, v neděli na oválu Phoenix Raceway v Avondale to byl jeho poslední závod.

Výsledek nebyl vůbec důležitý. Navíc vzhledem k systému vyřazovacího play off byl už dávno ze hry o celkové vítězství. Přesto si 45letý rodák z Kalifornie derniéru užil a dojel na slušném devátém místě. "Celá moje kariéra byla jedinečná jízda," liboval si Johnson po závodě symbolicky nazvaném Season Finale 500.

Veterán mohl slavit nejen svoji poslední jízdu, ale také imaginární předání štafety. Pro triumf si z finálové čtyřky dojel Chase Elliott, jeho týmový kolega v barvách Hendrick Motorsport.

Chase Elliott, šéf týmu Rick Hendrick a Jimmie Johnson slaví po závodě NASCAR v Phoenixu
Chase Elliott, šéf týmu Rick Hendrick a Jimmie Johnson slaví po závodě NASCAR v Phoenixu | Foto: NASCAR Media

Aby nebylo pochyb o tom, že je skutečným šampionem Sprint Cupu, 24letý pilot na Phoenix Raceway triumfoval. Přitom mu "jen" stačilo dojet lépe než zbývající trio bojující o letošní korunu krále.

"Teda to je něco: Jimmyho poslední závod, já vyhrál a jsem vítězem. To jsou chvíle, o kterých můžete jen snít. Snad se nikdy neprobudím," řekl Elliott, jenž je třetím nejmladším vítězem elitní série NASCAR v historii.

Titul se do rodiny Elliottů vrátil po 32 letech. V sezoně 1988 tehdejší Winston Cup ovládl otec nedělního vítěze, Bill Elliott. Chase po svém otci zdědil také přátelskou povahu, oba byli zvoleni nejoblíbenějšími jezdci sezony.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy