V Monte Carlu začíná rallyový hon na Volkswagen, díl čtvrtý

Radek Vičík Radek Vičík
21. 1. 2016 14:41
Prvními dvěma rychlostními zkouškami Rallye Monte Carlo začne dnes další ročník světového šampionátu v rallye. Titul potřetí za sebou obhajuje Sébastien Ogier ve Volkswagenu.
Sébastien Ogier útočí na čtvrtý titul mistra světa v rallye po sobě. To se dosud vedle suverénního Sébastiena Loeba zatím povedlo už jen Finu Tommi Mäkinenovi.
Sébastien Ogier útočí na čtvrtý titul mistra světa v rallye po sobě. To se dosud vedle suverénního Sébastiena Loeba zatím povedlo už jen Finu Tommi Mäkinenovi. | Foto: Volkswagen Motorsport

Praha, Monte Carlo - Tradiční Rallye Monte Carlo dnes začíná další sezona světového šampionátu v automobilových soutěžích. A podobně jako v třech předchozích letech visí ve vzduchu před startem první rychlostní zkoušky jediná otázka: Dokáže někdo porazit suverénního Sébastiena Ogiera a tým Volkswagen, kteří suverénně ovládli předchozí tři sezony?

Kalendář MS v rallye v sezoně 2016 najdete ZDE

"Je skvělé se vrátit zpátky za volant Pola a navíc ještě jet první kilometry v mém domovském městě Gap," liboval si Ogier po včerejším zahřívacím shakedownu před startem už 84. ročníku Rallye Monte Carlo.

"Jedeme potřetí za sebou obhajovat titul mistra světa. Soupeři nespali a své vozy vylepšili podobně jako my.  Ale během homologační periody umožňují pravidla jen částečné úpravy.  Díky této stabilitě můžeme znovu útočit na titul. A to je také naším letošním cílem," uvedl šéf Jost Capito, ředitel Volkswagenu Motorsport

Jediný nový vůz nasadí Hyundai

Speciál VW Polo R WRC je v mezích stávajícím pravidel skutečně o dál než jeho soupeři. Navíc oficiálně je to jeden ze dvou továrních týmů, protože Citroën ten svůj oficiální letos nenasadil a Ford se ukrývá pod hlavičkou vrchního ladiče M-Sport.

Ve hře tak zůstalo pouze Hyundai, které ovšem navzdory blížícím se novým předpisům jako jediné letos nasadí zbrusu nový vůz - i20 WRC.

Nové Hyundai i20 WRC 2016:

"Automobil prošel v posledních měsících důkladným vývoje, ale až v Monte Carlu budeme mít první příležitost porovnat jeho výkonnost s našimi soupeři. Poprvé jsme zde nasadili tři vozy. Zatímco Thierry Neuville a Dani Sordó pojedou v nových i20, Hayden Paddon bude na svém prvním Monte řídit loňskou specifikaci vozu," uvedl šéf stáje Hyundai Michel Nandan.

Rok 2017 přinese revoluci

Proč takový úprk ze světového šampionátu? Na vině jsou nové technické regule přichystané na příští rok. Automobily dostanou díky výraznějším spoilerům a o 55 mm větší povolené šířce "dravější" tvary.

Navíc díky rozšířenému restriktoru turba na 36 mm se zvýší výkon na 385 koní. To vše s elektronicky kontrolovanými diferenciály a v celkové váze snížené o 25 kg.

Co přinesou nová pravidla v roce 2017 v designu speciálů WRC:

Mezinárodní automobilová federace FIA připravila revizi technických norem s jediným cílem. Zatraktivnit soutěže, přilákat přední světové značky a fanouškům přinést show blížící se legendární skupině B z poloviny 80. let.

Prokop pojede až v Mexiku

Česká účast bude v letošní sezoně trochu slabší, než na jakou byli tuzemští fanoušci zvyklí.  Vzhledem ke startu na Rallye Dakar se jediný český účastník elitního klání vozů WRC Martin Prokop objeví na startu až v březnové Mexické rallye.

Mladoboleslavská Škoda chystá frontální útok na titul v druhé nejsilnější třídě WRC2. Ale o ten se postarají hlavně Švéd Pontus Tidemand a Esapekka Lappi z Finska, Jan Kopecký nastoupí jen v několik vybraných podnicích. Jeho cílem je letos především obhajoba domácího titulu.

Vzhledem k tomu, že v Monte Carlu nestartuje ani tradiční účastník otvíracího podniku sezony, Martin Rada v Alfě Romeo, bude jedna z neprestižnějších rallye poprvé od roku 2001 bez české posádky.

Tedy vlastně jednoho Čecha na startovní listině najdeme, Lukáš Kostka bude navigovat Slováka Martin Kočího v Citroënu DS3 R3T Max ve třídě WRC3.

Rallye Monte Carlo startuje dnes po dvacáté hodině první dvojicí rychlostních zkoušek, vítěze poznáme v neděli po poledni.

Celý šampionát, který je letos proti uplynulé sezoně doplněný ještě o podnik v Číně, zakončí v listopadu Australská rallye.

 

Právě se děje

před 11 minutami

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

Další zprávy