Ježek při přípravě na Le Mans vyměnil motorku za kolo, teď už myslí jen na závod

rav rav
11. 6. 2021 19:44
Motocyklový závodník Ondřej Ježek startuje sezonu ve velkém stylu, účastí ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Před závody piloval fyzičku také v jedné stopě, ale bez pomoci motoru.
Ondřej Ježek na Kawasaki týmu Bolliger Switzerland
Ondřej Ježek na Kawasaki týmu Bolliger Switzerland | Foto: Mateusz Jagielski

Na startovní listině nedávného závodu Českého poháru horských kol cross country v Brně se objevilo jedno jméno známé spíš z nedalekého Masarykova okruhu. 32letý Ježek si na prudkých sjezdech strmými kamenitými úvozy testoval fyzičku jen pár dní před startem na slavném Le Mans.

"Pro mě je horské kolo ideální domácí příprava na motorku. Potrénoval jsem fyzičku i techniku, načerpal zážitky. Z tratě jsem měl docela respekt, protože její náročnost je rok od roku vyšší," vysvětlil jezdec se zkušenostmi z MS superbiků.

Jen pro upřesnění, motocyklisté závodí na kratší uzavřené variantě nazývané Bugatti, zatímco piloti sportovních vozů se doslova vrhnou do ulic, protože velká část Circuit de la Sarthre je vytyčena po běžných komunikacích. Tento rozdíl ale nic neumenšuje na odvaze a fyzickém vypětí, které motorkáři na západě Francie musí předvést.

Pro Ježka to bude od sobotní dvanácté hodiny dvojnásobná výzva, protože pro úvodní podnik MS ve vytrvalostních závodech motocyklů (FIM EWC) vyměnil svoji Ducati za zelenou Kawasaki.

Jezdec stáje ERC Endurance Ducati totiž zaskakuje u stáje Team Bolliger Switzerland za zraněného jezdce. Spolupráci s "Bolligery" si vyzkoušel už loni v Estorilu, takže nejde do neznámého prostředí.

"Na vytrvalostních závodech mě baví, že roli hraje i taktika a jejich průběh může ovlivňovat spousta okolností. Nikdy není předem jasné, jaké bude pořadí v cíli. Bojujeme až do úplného konce," sdělil Ježek.

Do podniku konaného pod názvem 24 Heures Motos odstartuje jeho trio z 19. místa na startovním roštu. Český závodník to ale nebere jako tragédii.

"Ve čtvrtek jsme měli problémy s palivovým čerpadlem. Vyřešili jsme ho v nočním tréninku a v páteční druhé kvalifikaci jsme se posunuli na 19. příčku. Každopádně ve čtyřiadvacetihodinovce není kvalifikace úplně podstatná. Zajíce budeme počítat až v neděli ve 12 hodin. Od startu bude hodně důležité udržovat slušné, rychlé a vyrovnané tempo," dodal Ježek po pátečním boji o místo na startovním roštu, který vyhrál tým YART v sestavě s jeho krajanem Karlem Hanikou.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy