Ježek při přípravě na Le Mans vyměnil motorku za kolo, teď už myslí jen na závod

rav rav
11. 6. 2021 19:44
Motocyklový závodník Ondřej Ježek startuje sezonu ve velkém stylu, účastí ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Před závody piloval fyzičku také v jedné stopě, ale bez pomoci motoru.
Ondřej Ježek na Kawasaki týmu Bolliger Switzerland v závodě 24 hodin Le Mans Moto
Ondřej Ježek na Kawasaki týmu Bolliger Switzerland v závodě 24 hodin Le Mans Moto | Foto: Mateusz Jagielski

Na startovní listině nedávného závodu Českého poháru horských kol cross country v Brně se objevilo jedno jméno známé spíš z nedalekého Masarykova okruhu. 32letý Ježek si na prudkých sjezdech strmými kamenitými úvozy testoval fyzičku jen pár dní před startem na slavném Le Mans.

"Pro mě je horské kolo ideální domácí příprava na motorku. Potrénoval jsem fyzičku i techniku, načerpal zážitky. Z tratě jsem měl docela respekt, protože její náročnost je rok od roku vyšší," vysvětlil jezdec se zkušenostmi z MS superbiků.

Jen pro upřesnění, motocyklisté závodí na kratší uzavřené variantě nazývané Bugatti, zatímco piloti sportovních vozů se doslova vrhnou do ulic, protože velká část Circuit de la Sarthre je vytyčena po běžných komunikacích. Tento rozdíl ale nic neumenšuje na odvaze a fyzickém vypětí, které motorkáři na západě Francie musí předvést.

Pro Ježka to bude od sobotní dvanácté hodiny dvojnásobná výzva, protože pro úvodní podnik MS ve vytrvalostních závodech motocyklů (FIM EWC) vyměnil svoji Ducati za zelenou Kawasaki.

Jezdec stáje ERC Endurance Ducati totiž zaskakuje u stáje Team Bolliger Switzerland za zraněného jezdce. Spolupráci s "Bolligery" si vyzkoušel už loni v Estorilu, takže nejde do neznámého prostředí.

"Na vytrvalostních závodech mě baví, že roli hraje i taktika a jejich průběh může ovlivňovat spousta okolností. Nikdy není předem jasné, jaké bude pořadí v cíli. Bojujeme až do úplného konce," sdělil Ježek.

Do podniku konaného pod názvem 24 Heures Motos odstartuje jeho trio z 19. místa na startovním roštu. Český závodník to ale nebere jako tragédii.

"Ve čtvrtek jsme měli problémy s palivovým čerpadlem. Vyřešili jsme ho v nočním tréninku a v páteční druhé kvalifikaci jsme se posunuli na 19. příčku. Každopádně ve čtyřiadvacetihodinovce není kvalifikace úplně podstatná. Zajíce budeme počítat až v neděli ve 12 hodin. Od startu bude hodně důležité udržovat slušné, rychlé a vyrovnané tempo," dodal Ježek po pátečním boji o místo na startovním roštu, který vyhrál tým YART v sestavě s jeho krajanem Karlem Hanikou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy