Ministr má 20 milionů na MotoGP v Brně, ale nechce je dát

ČTK ČTK
6. 5. 2014 18:44
Ministr Marcel Chládek požaduje záruky ze strany Autoklubu České republiky, jehož prostřednictvím by se měla dotace dostat k pořadatelům Grand Prix.
Karel Abraham se i letos představí v Brně. Otázkou zůstává, jestli i díky 20 milionům od ministerstva školství.
Karel Abraham se i letos představí v Brně. Otázkou zůstává, jestli i díky 20 milionům od ministerstva školství. | Foto: Cardion AB Motoracing

Praha - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy má na podporu závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Brně připraveno 20 milionů korun, ale zatím je vyplatit nechce.

Ministr Marcel Chládek požaduje záruky ze strany Autoklubu České republiky, jehož prostřednictvím by se měla dotace dostat k pořadatelům Grand Prix.

Národní rada pro sport Chládkovi zatím nedoporučila tuto částku poskytnout. "Máme tady informace, že tam je nějaká nesrovnalost v hospodaření, že je tam netransparentní použití těchto prostředků," uvedl ministr na dnešním setkání s novináři s tím, že se ve zprávě píše i o podezření na porušení zákona.

20 milionů prý pořadatelé nevytrhne

Šéf resortu chce, aby se k tomuto materiálu vyjádřil prezident nejvyšší domácí autority Autoklubu ČR Roman Ječmínek. Peníze vyčleněné na Grand Prix v rezervě rozpočtu ministerstva školství je ochoten poslat, pokud Ječmínek nařčení vyvrátí a navíc poskytne písemnou garanci, že tyto finanční prostředky přepošle na tuto akci.

Pro pořadatele je brněnská Velká cena ztrátovým podnikem, loni na ní prodělali 41,7 milionu korun. Zhruba polovinu nákladů tvoří tzv. zalistovací poplatek za zařazení do kalendáře mistrovství světa, který v roce 2013 činil přibližně 70 milionů korun.

Ani s případnou dvacetimilionovou dotací tak organizátoři spokojeni nebyli, což Chládka překvapilo. "Mně bylo řečeno od zástupců Grand Prix Brno, že dvacet milionů je nevytrhne a že chtějí pětasedmdesát. To nejsme schopni dát," podivoval se ministr.

Primátor Brna nabídl, aby ministerstvo poslalo peníze přes jeho magistrát

Ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová se už loni vyjádřila, že bude chtít po státu uhradit celý zalistovací poplatek, jehož výše znovu vzrostla mimo jiné po podzimním oslabení koruny. Podle Chládka stojí za zvážení, zda by akci pro více než 200.000 návštěvníků nemohly podporovat i jiné resorty.

"Je otázka, nakolik je Velká cena sport a nakolik je to už spíš podpora třeba cestovního ruchu a podobně. Jestli by tato částka neměla být z ministerstva pro místní rozvoj, to znamená z podpory cestovního ruchu," poznamenal.

Primátor Brna Roman Onderka nabídl ministrovi variantu, aby podporu 20 milionů korun poslal přes statuární město Brno. Vedle ministerstva školství přispívá Automotodromu Brno na pořádání mistrovství světa částkou 10 milionů korun Jihomoravský kraj a částkou pět milionů korun město Brno.

Automotodrom pod tlakem. Grand Prix 2015 v ohrožení

Vedení Automotodromu je pod tlakem, neboť do 30. června musí dát záruky na pořádání příštího ročníku mistrovství světa v roce 2015. "Je to šibeniční termín. Šance na zachování mistrovství světa v Brně ale je. Budeme se snažit ještě oslovit vládu a požádáme o pomoc premiéra Sobotku. I když 20 milionů je poměrně malá částka, celá akce přijde na 140 milionů," řekla Ulmanová.

Pokud by Brno přišlo o příští ročník mistrovství světa, tak hrozí, že se nemusí už do seriálu vrátit. O pořádání závodu Grand Prix mají zájem další okruhy v Evropě, ale i v Asii a Jižní Americe.

Letošní  Velká cena České republiky se na brněnském Masarykově okruhu uskuteční od 15. do 17. srpna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Klicperovo divadlo muselo zrušit premiéru komedie Woodyho Allena kvůli autorským právům

Klicperovo divadlo v Hradci Králové muselo na poslední chvíli zrušit sobotní premiéru komedie Woodyho Allena Spáči kvůli neschváleným autorským právům k adaptaci hry, řekl mluvčí divadla Martin Sedláček. "Autorská práva jsou zatím v řešení. Tím, že vzniká úplně nová adaptace, musí se schvalovat. Některé věci vznikají přímo při zkoušení," uvedl Sedláček.

Divadlo informaci zveřejnilo krátce před představením a kromě premiéry odložilo i první reprízu naplánovanou na 21. října. Původně filmovou komedie z roku 1973, kde hlavní role zahráli Woody Allen a Diane Keatonová, adaptovali pro divadlo Adam Skala a Martin Satoranský. Prvně jmenovaný se ujal i režie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy