Ministr má 20 milionů na MotoGP v Brně, ale nechce je dát

ČTK ČTK
6. 5. 2014 18:44
Ministr Marcel Chládek požaduje záruky ze strany Autoklubu České republiky, jehož prostřednictvím by se měla dotace dostat k pořadatelům Grand Prix.
Karel Abraham se i letos představí v Brně. Otázkou zůstává, jestli i díky 20 milionům od ministerstva školství.
Karel Abraham se i letos představí v Brně. Otázkou zůstává, jestli i díky 20 milionům od ministerstva školství. | Foto: Cardion AB Motoracing

Praha - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy má na podporu závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Brně připraveno 20 milionů korun, ale zatím je vyplatit nechce.

Ministr Marcel Chládek požaduje záruky ze strany Autoklubu České republiky, jehož prostřednictvím by se měla dotace dostat k pořadatelům Grand Prix.

Národní rada pro sport Chládkovi zatím nedoporučila tuto částku poskytnout. "Máme tady informace, že tam je nějaká nesrovnalost v hospodaření, že je tam netransparentní použití těchto prostředků," uvedl ministr na dnešním setkání s novináři s tím, že se ve zprávě píše i o podezření na porušení zákona.

20 milionů prý pořadatelé nevytrhne

Šéf resortu chce, aby se k tomuto materiálu vyjádřil prezident nejvyšší domácí autority Autoklubu ČR Roman Ječmínek. Peníze vyčleněné na Grand Prix v rezervě rozpočtu ministerstva školství je ochoten poslat, pokud Ječmínek nařčení vyvrátí a navíc poskytne písemnou garanci, že tyto finanční prostředky přepošle na tuto akci.

Pro pořadatele je brněnská Velká cena ztrátovým podnikem, loni na ní prodělali 41,7 milionu korun. Zhruba polovinu nákladů tvoří tzv. zalistovací poplatek za zařazení do kalendáře mistrovství světa, který v roce 2013 činil přibližně 70 milionů korun.

Ani s případnou dvacetimilionovou dotací tak organizátoři spokojeni nebyli, což Chládka překvapilo. "Mně bylo řečeno od zástupců Grand Prix Brno, že dvacet milionů je nevytrhne a že chtějí pětasedmdesát. To nejsme schopni dát," podivoval se ministr.

Primátor Brna nabídl, aby ministerstvo poslalo peníze přes jeho magistrát

Ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová se už loni vyjádřila, že bude chtít po státu uhradit celý zalistovací poplatek, jehož výše znovu vzrostla mimo jiné po podzimním oslabení koruny. Podle Chládka stojí za zvážení, zda by akci pro více než 200.000 návštěvníků nemohly podporovat i jiné resorty.

"Je otázka, nakolik je Velká cena sport a nakolik je to už spíš podpora třeba cestovního ruchu a podobně. Jestli by tato částka neměla být z ministerstva pro místní rozvoj, to znamená z podpory cestovního ruchu," poznamenal.

Primátor Brna Roman Onderka nabídl ministrovi variantu, aby podporu 20 milionů korun poslal přes statuární město Brno. Vedle ministerstva školství přispívá Automotodromu Brno na pořádání mistrovství světa částkou 10 milionů korun Jihomoravský kraj a částkou pět milionů korun město Brno.

Automotodrom pod tlakem. Grand Prix 2015 v ohrožení

Vedení Automotodromu je pod tlakem, neboť do 30. června musí dát záruky na pořádání příštího ročníku mistrovství světa v roce 2015. "Je to šibeniční termín. Šance na zachování mistrovství světa v Brně ale je. Budeme se snažit ještě oslovit vládu a požádáme o pomoc premiéra Sobotku. I když 20 milionů je poměrně malá částka, celá akce přijde na 140 milionů," řekla Ulmanová.

Pokud by Brno přišlo o příští ročník mistrovství světa, tak hrozí, že se nemusí už do seriálu vrátit. O pořádání závodu Grand Prix mají zájem další okruhy v Evropě, ale i v Asii a Jižní Americe.

Letošní  Velká cena České republiky se na brněnském Masarykově okruhu uskuteční od 15. do 17. srpna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 1 hodinou

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Aktualizováno před 2 hodinami

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po druhém kole úterní tajné volby neobsazené

Křeslo šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po další tajné volbě neobsazené. Havlíček (ANO) a Okamura (SPD) neuspěli ani ve druhém kole.

Zdroj: ČTK
Další zprávy