Mexiko se vrátí do kalendáře formule 1, Ázerbájdžán čeká

Aktualizováno 25. 7. 2014 10:56
Velká cena Mexika formule 1 se pojede po 23 letech, závod v Baku byl o rok odložen.
Sergio Pérez i mexičtí fanoušci se příští rok dočkají po letech domácí Grand Prix formule 1. | Foto: Reuters

Mexiko - Světový šampionát formule 1 se příští sezonu po 23 letech vrátí do Mexika. Šéf seriálu Bernie Ecclestone potvrdil ve středu nový přírůstek - Velkou cenu Mexika v kalendáři MS magazínu Forbes. Právě kvůli tomu, že Mexičané obsadili poslední dvacáté volné místo, odsunuje se premiéra Grand Prix Ázerbájdžánu až na sezonu 2016.

Jedním z hlavních hybatelů je nejbohatší muž světa Carlos Slim, jehož peníze podporují kariéru obou současných mexických pilotů F1, Sergia Péreze i Estebana Gutiérreze.

Šampionát se měl do země vrátit už v roce 2006, ale plány na uspořádání Grand Prix v Cancúnu nevyšly. Letos už Mexiko figurovalo v předběžném kalendáři MS, nový okruh v metropoli se však nepovedlo včas dokončit.

Závod je nyní plánován na už prověřeném Okruhu bratří Rodriguezových umístěném v Olympijském parku jihovýchodně od centra Mexico City. Jet se má koncem října nebo začátkem listopadu, tedy před nebo po závodě v americkém Austinu.

Právě původní promotér texaského okruhu Tavo Hellmund bude organizovat i GP Mexika. Poté, co se musel Austinu vzdát, zaměřil pozornost na jih.

V Mexiku se naposledy závodilo v roce 1992. Tehdy zvítězil Brit Nigel Mansell a třetí Michael Schumacher se poprvé v kariéře probojoval na stupně vítězů.

Ázerbajdžán se své premiéry měl dočkat už příští rok. Kontrakt byl však kvůli naplnění kalendáře podepsán až na sezonu 2016 , jak informoval ázerbájdžánský ministr sportu Azad Rahimov.

Závod v Baku se trochu proti zeměpisné logice pojede jako Velká cena Evropy. Ta se naposledy uskutečnila předloni ve Valencii, předtím ji hostily například okruhy Nürburgring, Brands Hatch, Donington Park a Jerez.