Čeká nás asi nejtěžší šampionát, prorokuje Lacko na začátku sezony

Radek Vičík Radek Vičík
12. 6. 2021 8:50
Po roční pauze, protože loni se jely jen dva závody, se piloti tahačů sejdou na okruzích k boji o korunu evropského šampiona. Mezi největší favority opět patří Adam Lacko za volantem Buggyry.
Pilot Buggyry Adam Lacko
Pilot Buggyry Adam Lacko | Foto: Buggyra

Ani letošní kalendář se neobešel beze změn způsobených opatřením proti šíření koronaviru. Místo už tradičního startu v italském Misanu začíná sezona až nyní na Hungaroringu.

I když maďarský okruh nepatří mezi Lackovy nejoblíbenější, na konec nucené závodnické pauzy se rodák z Čeladné moc těší. Nestresuje ho ani fakt, že patří mezi největší adepty v boji o titul.

"Snad ještě nikdy jsem se tak netěšil na závodění tak, jako letos. Bude to těžký šampionát. Jochen Hahn se titulů asi nenabaží nikdy, Norbert Kiss se vrátil k značce MAN, Antonio Albacete získal díky stříbru z roku 2019, novou motivaci. Vyhraje ten, kdo udělá nejmenší počet chyb," prorokuje šampion kontinentu z roku 2017.

K úspěchu ho má dovézt vylepšený speciál Buggyra DV21. "Vykazuje veškeré znaky vítězného auta, uvidíme, kam se posunula konkurence. Odhaduji souboj do posledního závodu," dodal Lacko, který od roku 2016 nechyběl v nejlepší trojce konečného pořadí seriálu.

Do sezony, která má aktuálně naplánováno sedm dílů včetně srpnového Mostu, nasazuje česká stáj tři piloty. Vedle zkušeného Lacka budou zkušenosti sbírat dvacetiletý Francouz Teo Calvet a ještě o čtyři roky mladší Aliyyah Kolocová.

"V dubnu jsem na Hungaroringu závodila s Mercedesem AMG - GT3 a celou dobu jsem si říkala, jak se na okruhu poskládají velké tahače? O víkendu, se to dozvím," prohlásil s úsměvem dcera stájového bosse Martina Koloce.

O titul nejlepšího evropského pilota tahače bude bojovat šestnáct jezdců, z toho čtyři mistři Evropy. Poháru konstruktérů se zúčastní pět týmů, Buggyru bude zastupovat duo Lacko - Calvet.

Letos poprvé budou všechny závodní speciály poháněny biopalivem plně pocházejícím z obnovitelných zdrojů.

"Trochu neskromně si troufám říct, že první vítězství na diplomatickém poli jsme zaznamenali ještě před začátkem šampionátu. Když jsme před lety začínali v truckracingu s ekologickým programem, byli jsme za snílky. Letos bude veškeré palivo šampionátu pocházet z obnovitelných zdrojů, navíc značka Total garantuje kvalitu,"  je přesvědčen Koloc.

Pohled z dronu na závody Francouzského poháru tahačů, v nichž úspěšně bojovali také piloty Buggyry. | Video: Buggyra
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy