Mapa formule 1 se rozšíří, za Manor pojede Haryanto z Indonésie

Radek Vičík Radek Vičík
18. 2. 2016 10:55
Stáj Manor jako poslední tým zkompletovala před sezonou svůj jezdecký pár, když dnes angažovala Ria Haryanta z Indonésie. Pilot GP2 tak doplní dalšího nováčka, Pascala Wehrleina.
Rio Haryanto pózuje s indonéskou vlajkou po podpisu kontraktu s týmem Manor.
Rio Haryanto pózuje s indonéskou vlajkou po podpisu kontraktu s týmem Manor. | Foto: Reuters

Banbury - Po Pascalu Wehrleinovi angažovala stáj Manor druhého nováčka. V letošní sezoně formule 1 pojede za loni poslední tým v hodnocení Poháru konstruktérů Rio Haryanto z Indonésie. Ten se tak stane prvním závodníkem z ostrovního státu na pomezí jihovýchodní Asie a Oceánie.

23letý pilot GP2 si sedačku v nejchudších boxech z celého šampionátu podle informací britského listu Telegraph zajistil díky 10 milionům liber (necelých 350 mil. Kč) sponzorských peněz od indonéského národního petrolejářského koncernu Pertamina. Tím přeplatil stávajícího pilota Willa Stevense z Velké Británie, jenž měl nabídnout "pouze" šest milionů liber.

Haryantovým největším úspěchem je vítězství ve Formuli BMW Pacific z roku 2009. O rok později byl testovačem Marussie, tedy předchůdkyně stávajícího Manoru. Loni skončil se třemi vítěznými jízdami na čtvrtém místě konečného pořadí seriálu GP2.

Manor tak podobně jako Renault (loni závodící pod jménem Lotus) před touto sezonou zcela obměnil jezdecký kádr. 21letý Němec Wehrlein je továrním  pilotem Mercedesu, jenž je od letošku dodavatelem motorů pro britskou stáj. Loni pod hlavičkou Marussie startovali Stevens, Španěl Roberto Merhi a Alexander Rossi z USA.

Ve formuli 1 letos vedle páru z Manoru pojedou ještě další nováček - Jolyon Palmer v Renaultu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 32 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy