Kopecký kráčí k titulu, vyhrál "domácí" Rallye Bohemia

ČTK Sport ČTK, Sport
12. 7. 2015 15:45
Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál potřetí za sebou Rallye Bohemia, čtvrtý díl mistrovství České republiky, a upevnil si vedení v seriálu.
Jan Kopecký ve Škodě Fabia R5
Jan Kopecký ve Škodě Fabia R5 | Foto: Jiří Šimeček

Mladá Boleslav - Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál potřetí za sebou Rallye Bohemia, čtvrtý díl mistrovství České republiky, a upevnil si vedení v seriálu. Druhý skončil s odstupem 51 sekund Václav Pech. Ze souboje o třetí místo na 42. ročníku vyšel nejlépe Štěpán Vojtěch.

"Statistiky, kolikrát jsem kde vyhrál a kde ne, nesleduji. Snažím se připravit na každý závod stejně a pokud možno tak, abychom ho vyhráli nebo alespoň byli na bedně. Z pohledu týmu je to důležitá výhra, povedlo se to zde málokomu," řekl Kopecký.

Kopecký vedl od první "erzety"

Bohemia má totiž stejně jako tovární tým sídlo v Mladé Boleslavi. "Je to super zpráva, ale nemyslel jsem na to," uvedl ke svému hattricku.

Třiatřicetiletý Kopecký byl v čele rallye od první rychlostní zkoušky. V sobotu s ním ještě držel krok týmový kolega Esapekka Lappi z Finska, jenž ale v závěru první etapy udělal chybu, měl defekt a ztratil přes dvě minuty.

"Lappi byl za námi kousek, ale pak udělal dvě chyby a tím se vyřadil ze hry. To se může stát, je to mladý kluk a chtěl nás asi pozávodit. Ale nevyšlo mu to," uvedl Kopecký, který vyhrál i čtvrtý závod MČR a opět se přiblížil k zisku mistrovského titulu. Ten může slavit již na konci srpna na Barum rallye ve Zlíně.

"Je to další a velký krok. Ve Zlíně se pojede mistrovství Evropy a určitě mě bude zajímat první místo absolutně," řekl Kopecký.

Pech tentokrát na vítězství neměl

Obhájce titulu Pech si na Mladoboleslavsku a Liberecku připsal třetí druhé místo v sezoně, tentokrát však na Kopeckého od začátku nestačil. I proto byl jezdec vozu Mini s druhým místem spokojený. "Na Honzu jsme jednoznačně neměli. Ujížděl nám vložku po vložce, takže druhé místo bylo maximum, které jsme mohli získat," uvedl Pech.

Boj celkový triumf v MČR ale ještě nevzdává. I proto, že do konečného hodnocení se počítá pět ze šesti výsledků a Barum rallye má koeficient 1,5; ve hře tak bude 120 bodů. "Na předcházejících soutěžích jsem cítil, že máme na první místo, tak jsem se o něj snažil jet. Tady na to nebylo. Honza nám furt ujížděl, ať jsme dělali, co jsme dělali. Moc chyb bychom u sebe nenašli a i auto fungovalo," dodal Pech.

Trochu nečekaně skončil třetí Vojtěch, jenž přitom ukončil aktivní kariéru v roce 2007 a od té doby se objevil jen příležitostně v několika rallye.

"Přijeli jsme se svést, ale auto nám kupodivu pořád sedí a je to hezké svezení. Užívali jsme si to, i když jsem při testování měli problémy. Kluci si ale mákli a teď auto fungovalo jako hodinky," pochvaloval si Vojtěch, jenž startoval se starým modelem Peugeot 206 WRC.

K umístění na stupních vítězů Vojtěchovi pomohlo i odstoupení Jana Dohnala, který byl po 10 ze 13 rychlostních zkoušek třetí. Pak jej ale zastavila technická závada a Vojtěch v závěru předjel i Pavla Valouška.

"Když jsme se dozvěděli, že Dohnal má problémy, tak jsem věřil, že by to mohlo vyjít. Snažili jsme se ale na to moc nemyslet, protože víme, že když na to začneme myslet, může se něco stát. Vyšlo to, asi jsme zkušení," smál se Vojtěch, jenž porazil čtvrtého Lappiho o pět sekund a pátého Valouška o devět.

Rallye Bohemia, čtvrtý díl mistrovství České republiky v automobilových soutěžích:

1. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia R5) 1:20:33,0, 2. Pech, Uhel (Mini John Cooper Works S2000) -51,0, 3. Vojtěch, Ernst (Peugeot 206 WRC) -2:15,0, 4. Lappi, Ferm (Fin./Škoda Fabia R5) -2:20,3, 5. Valoušek, Havelková (Škoda Fabia S2000) -2:24,5, 6. Odložilík, Tureček (Ford Fiesta R5) -2:58,6, 7. Vlček, Žáková (Subaru Impreza WRC) -3:27,2, 8. J. Černý, Černohorský (Škoda Fabia S2000) -3:28,8.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy