Kopecký kráčí k titulu, vyhrál "domácí" Rallye Bohemia

ČTK Sport ČTK, Sport
12. 7. 2015 15:45
Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál potřetí za sebou Rallye Bohemia, čtvrtý díl mistrovství České republiky, a upevnil si vedení v seriálu.
Jan Kopecký ve Škodě Fabia R5
Jan Kopecký ve Škodě Fabia R5 | Foto: Jiří Šimeček

Mladá Boleslav - Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál potřetí za sebou Rallye Bohemia, čtvrtý díl mistrovství České republiky, a upevnil si vedení v seriálu. Druhý skončil s odstupem 51 sekund Václav Pech. Ze souboje o třetí místo na 42. ročníku vyšel nejlépe Štěpán Vojtěch.

"Statistiky, kolikrát jsem kde vyhrál a kde ne, nesleduji. Snažím se připravit na každý závod stejně a pokud možno tak, abychom ho vyhráli nebo alespoň byli na bedně. Z pohledu týmu je to důležitá výhra, povedlo se to zde málokomu," řekl Kopecký.

Kopecký vedl od první "erzety"

Bohemia má totiž stejně jako tovární tým sídlo v Mladé Boleslavi. "Je to super zpráva, ale nemyslel jsem na to," uvedl ke svému hattricku.

Třiatřicetiletý Kopecký byl v čele rallye od první rychlostní zkoušky. V sobotu s ním ještě držel krok týmový kolega Esapekka Lappi z Finska, jenž ale v závěru první etapy udělal chybu, měl defekt a ztratil přes dvě minuty.

"Lappi byl za námi kousek, ale pak udělal dvě chyby a tím se vyřadil ze hry. To se může stát, je to mladý kluk a chtěl nás asi pozávodit. Ale nevyšlo mu to," uvedl Kopecký, který vyhrál i čtvrtý závod MČR a opět se přiblížil k zisku mistrovského titulu. Ten může slavit již na konci srpna na Barum rallye ve Zlíně.

"Je to další a velký krok. Ve Zlíně se pojede mistrovství Evropy a určitě mě bude zajímat první místo absolutně," řekl Kopecký.

Pech tentokrát na vítězství neměl

Obhájce titulu Pech si na Mladoboleslavsku a Liberecku připsal třetí druhé místo v sezoně, tentokrát však na Kopeckého od začátku nestačil. I proto byl jezdec vozu Mini s druhým místem spokojený. "Na Honzu jsme jednoznačně neměli. Ujížděl nám vložku po vložce, takže druhé místo bylo maximum, které jsme mohli získat," uvedl Pech.

Boj celkový triumf v MČR ale ještě nevzdává. I proto, že do konečného hodnocení se počítá pět ze šesti výsledků a Barum rallye má koeficient 1,5; ve hře tak bude 120 bodů. "Na předcházejících soutěžích jsem cítil, že máme na první místo, tak jsem se o něj snažil jet. Tady na to nebylo. Honza nám furt ujížděl, ať jsme dělali, co jsme dělali. Moc chyb bychom u sebe nenašli a i auto fungovalo," dodal Pech.

Trochu nečekaně skončil třetí Vojtěch, jenž přitom ukončil aktivní kariéru v roce 2007 a od té doby se objevil jen příležitostně v několika rallye.

"Přijeli jsme se svést, ale auto nám kupodivu pořád sedí a je to hezké svezení. Užívali jsme si to, i když jsem při testování měli problémy. Kluci si ale mákli a teď auto fungovalo jako hodinky," pochvaloval si Vojtěch, jenž startoval se starým modelem Peugeot 206 WRC.

K umístění na stupních vítězů Vojtěchovi pomohlo i odstoupení Jana Dohnala, který byl po 10 ze 13 rychlostních zkoušek třetí. Pak jej ale zastavila technická závada a Vojtěch v závěru předjel i Pavla Valouška.

"Když jsme se dozvěděli, že Dohnal má problémy, tak jsem věřil, že by to mohlo vyjít. Snažili jsme se ale na to moc nemyslet, protože víme, že když na to začneme myslet, může se něco stát. Vyšlo to, asi jsme zkušení," smál se Vojtěch, jenž porazil čtvrtého Lappiho o pět sekund a pátého Valouška o devět.

Rallye Bohemia, čtvrtý díl mistrovství České republiky v automobilových soutěžích:

1. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia R5) 1:20:33,0, 2. Pech, Uhel (Mini John Cooper Works S2000) -51,0, 3. Vojtěch, Ernst (Peugeot 206 WRC) -2:15,0, 4. Lappi, Ferm (Fin./Škoda Fabia R5) -2:20,3, 5. Valoušek, Havelková (Škoda Fabia S2000) -2:24,5, 6. Odložilík, Tureček (Ford Fiesta R5) -2:58,6, 7. Vlček, Žáková (Subaru Impreza WRC) -3:27,2, 8. J. Černý, Černohorský (Škoda Fabia S2000) -3:28,8.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy