FOTO Vytrvalí zoufalci formule 1: tři sezony a bod žádný

Vitalij Petrov je přeborníkem mezi neúspěšnými. Stačilo mu k tomu 11. místo v Brazílii.
"Fernando, seš dobrej!" říká Pedro de la Rosa z HRT krajanovi Alonsovi. Na trati se potkávají od roku 2001.
Charles Pic by rád zopakoval kariéru Fernanda Alonsa a podobně jako on po sezoně ve slabém týmu zazářil mezi hvězdami.
Před každou Velkou cenou se piloti představují divákům v krásných kabrioletech. Vitalij Petrov a Heikki Kovalainen si to užili.
HRT hledal peníze i v Číně. Proto se testovačem stal Ma Čching Chua. Jako řidič cestovních vozů měl však s monoposty minimální zkušenosti.
Foto: Caterham - Glenn Dunbar/LAT Photographic
Radek Vičík Radek Vičík
28. 11. 2012 15:15
Tři stáje, které společně vstoupily v roce 2010 do světa formule 1 spojuje tristní bilance. Pořád ještě nebodovaly.

Praha - Caterham, HRT a Marussia. Tři stáje, které společně vstoupily v roce 2010 do světa formule 1 spojuje tristní bilance.

Z 58 Grand Prix, které se za poslední tři roky odjely, nezískaly ani bod. Dokonce se občas stalo, že se jejich piloti do závodu vůbec nekvalifikovali nebo jim monopost vypověděl poslušnost těsně před startem Velké ceny.

Různá jména, stejná firma

Jedině HRT startuje celé tři roky pod stejným jménem, i když od roku 2013 ho změní. Tedy jen v tom případě, pokus se ho jeho současný majitel dokáže zbavit. Jinak první španělský tým v F1 končí (více ZDE).

Marussia je původní Virgin a Caterhamy se ještě loni proháněly po okruzích jako Lotusy. Pak ale majitel týmu Tony Fernandez prohrál soud o slavné jméno a musel zvolit nový název.

Caterham se letos ukázal jako nejúspěšnější tým z "trojky zoufalců", protože Vitalij Petrov dokázal Grad Prix Brazílie dokončit na 11. místě. V zeleno-žlutých boxech vybuchl gejzír radosti, protože tím se malajská stáj dostala na 10. místo Poháru kosntruktérů a získala navíc potřebné miliony dolarů.

Ruský pilot zároveň vytvořil nový rekord v minisouboji Caterhamu, HRT a Marussie. Za tři roky tak blízko bodované desítky žádný z pilotů těchto stájí nenakouknul.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
Další zprávy