FOTO Vytrvalí zoufalci formule 1: tři sezony a bod žádný

Vitalij Petrov je přeborníkem mezi neúspěšnými. Stačilo mu k tomu 11. místo v Brazílii.
"Fernando, seš dobrej!" říká Pedro de la Rosa z HRT krajanovi Alonsovi. Na trati se potkávají od roku 2001.
Charles Pic by rád zopakoval kariéru Fernanda Alonsa a podobně jako on po sezoně ve slabém týmu zazářil mezi hvězdami.
Před každou Velkou cenou se piloti představují divákům v krásných kabrioletech. Vitalij Petrov a Heikki Kovalainen si to užili.
HRT hledal peníze i v Číně. Proto se testovačem stal Ma Čching Chua. Jako řidič cestovních vozů měl však s monoposty minimální zkušenosti.
Foto: Caterham - Glenn Dunbar/LAT Photographic
Radek Vičík Radek Vičík
28. 11. 2012 15:15
Tři stáje, které společně vstoupily v roce 2010 do světa formule 1 spojuje tristní bilance. Pořád ještě nebodovaly.

Praha - Caterham, HRT a Marussia. Tři stáje, které společně vstoupily v roce 2010 do světa formule 1 spojuje tristní bilance.

Z 58 Grand Prix, které se za poslední tři roky odjely, nezískaly ani bod. Dokonce se občas stalo, že se jejich piloti do závodu vůbec nekvalifikovali nebo jim monopost vypověděl poslušnost těsně před startem Velké ceny.

Různá jména, stejná firma

Jedině HRT startuje celé tři roky pod stejným jménem, i když od roku 2013 ho změní. Tedy jen v tom případě, pokus se ho jeho současný majitel dokáže zbavit. Jinak první španělský tým v F1 končí (více ZDE).

Marussia je původní Virgin a Caterhamy se ještě loni proháněly po okruzích jako Lotusy. Pak ale majitel týmu Tony Fernandez prohrál soud o slavné jméno a musel zvolit nový název.

Caterham se letos ukázal jako nejúspěšnější tým z "trojky zoufalců", protože Vitalij Petrov dokázal Grad Prix Brazílie dokončit na 11. místě. V zeleno-žlutých boxech vybuchl gejzír radosti, protože tím se malajská stáj dostala na 10. místo Poháru kosntruktérů a získala navíc potřebné miliony dolarů.

Ruský pilot zároveň vytvořil nový rekord v minisouboji Caterhamu, HRT a Marussie. Za tři roky tak blízko bodované desítky žádný z pilotů těchto stájí nenakouknul.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Íránci nutili judistu k bojkotu izraelského soupeře. Federace juda je suspendovala

Mezinárodní federace juda IJF suspendovala Írán ze všech svých soutěží kvůli bojkotování soubojů s izraelskými soupeři. Reagovala tak na incident na nedávném mistrovství světa v Tokiu, kde íránští funkcionáři nutili odstoupit Sajída Mollajího ze soutěže do 81 kg, aby nenarazil na Izraelce. Loňský mistr světa Mollají odmítl a kvůli obavám o život se nevrátil do vlasti.

 

Představitelé federace udělili Íránu za diskriminaci a porušení pravidel ohledně manipulace s výsledky zákaz dalších startů. "Výkonný výbor IJF usoudil, že takové chování je neomluvitelné," uvedli.

 

Írán stát Izrael neuznává a země jsou nesmiřitelnými nepřáteli. Mollajího údajně nutili k odstoupení první náměstek ministra sportu a pak i šéf národního olympijského výboru. Aby země nečelila mezinárodní kritice, chtěli ho stáhnout z turnaje dříve, než se měl utkat se Sagim Mukim.

 

Mollají ale neuposlechl, v soutěži pokračoval a skončil bez medaile. Muki naopak získal zlato. Domů se pak slavný judista z obav o bezpečnost svou i své rodiny nevrátil a je v Německu, kde požádal o azyl.

před 40 minutami

U Kladna se srazil osobní vůz s autobusem, řidička je těžce zraněná

U Kamenných Žehrovic nedaleko Kladna se ve čtvrtek odpoledne srazil autobus s osobním autem. Řidička auta je těžce zraněná, z vozu ji vyprošťovali hasiči. V autobusu se lehce zranili tři lidé, jejich počet se ještě může změnit. Záchranná služba má na místě vrtulník a tři pozemní posádky, řekli mluvčí záchranných složek. Nehodu pravděpodobně zavinila řidička auta, která nedala přednost autobusu. Podle mluvčí záchranné služby Petry Effenbergerové je řidička osobního vozu v bezvědomí, do nemocnice ji přepraví vrtulník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy