FOTO Bonneville. Hledá se nejrychlejší jezdec světa

FOTO Bonneville. Hledá se nejrychlejší jezdec světa
V Bonneville se poprvé závodilo v roce 1896. Padl tu první neoficiální rychlostní rekord - 226,9 km/h. Od té doby se zde každý rok v srpnu setkávají jezdci, vozy a motocykly, kteří chtějí pokořit absolutní rekordy. Třeba i Creel & Creek Chevy (na snímku).
Vrcholným momentem historie bonnevillského měření byl rok 1970. Skoro každý ví, že tu raketový vůz Modrý plamen řízený Gary Gabolichem poprvé překonal rychlost 1000 km/h. Přesně: 1001,01 km/h. O této rychlosti se Létajícímu Holanďanovi (na obrázku) může jen zdát.
Dřív to tak nebývalo, ale poslední roky se jezdí na dráze dlouhé 16 kilometrů. Podklad? Sůl. Současná dráha je upravena tak, že je možné na ní dosahovat rychlostí nejvýše 700 km/h. Modrý plamen Garyho Gabeliche zůstane nepřekonán.
Pojďme si ale prohlídnout některé letošní účastníky. Když dnes již nežíjící legenda tohoto závodu Burto Munro odpovídal komisařům při přejímce své motorky, jak chce brzdit, řekl jen: „Na co brzdit, já chci jet přece co nejrychleji!“
Foto: Reuters
Reuters Reuters
16. 8. 2012 9:46
Podívejte se na snímky ze 64. ročníku závodu Speed Week v Bonneville v americkém státě Utah
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy