Hurá do elektriky, volají Němci. Nový trend ohrožuje Le Mans i DTM, dotkne se také formule 1?

Radek Vičík Radek Vičík
16. 10. 2017 20:16
Němci se nadchli pro závodění elektřinou poháněných vozů. Audi už ve Formuli E úspěšně působí. Značky BMW, Merceedes a naposledy Porsche oznámily, že do seriálu vstoupí.
Na monopostu i kombinéze aktuálního šampiona Formule E Lucase di Grassiho je znak Audi jasně viditelný.
Na monopostu i kombinéze aktuálního šampiona Formule E Lucase di Grassiho je znak Audi jasně viditelný. | Foto: FIA Formula E

Praha, Berlín - Je tichá, baterie zatím vystačí jen na půlku závodu, přesto má být Formule E budoucností světového motorsportu. Aspoň to si myslí šéfové nejvýznamnějších německých značek a mění účast ve "fosilních" šampionátech za elektrickou formuli.

Ke germánskému úprku do světa baterií se začalo schylovat už s premiérovou sezonou FE 2014-15 (nesmíme zapomenout, že "elektriky" se organizují podobně jako fotbalové ligy systémem podzim-jaro). Mezi prvními deseti týmy na startu byla také stáj Audi Sport ABT, spojující v té době ještě neoficiální tovární účast s úspěšným týmem ladičů vozů se čtyřmi spojenými kruhy ABT Sportsline.

Když se předloni na podzim otevřela možnost instalovat do jednotného šasi Spark vlastní pohonnou jednotku, stala se účast Audi už jasně tovární záležitostí. Letos vše završil zisk titulu šampiona pro Brazilce Lucase di Grassiho. Německá značka navíc loni ukončila své působení v Le Mans, kde mezi lety 2000 až 2014 13krát vyhrála slavnou čtyřiadvacetihodinovku.

Dobré jméno díky bateriím

Uzavření tohoto drahého programu bylo jedním z dopadů aféry dieselgate která donutila celý koncern Volkswagen výrazně šetřit na závodění a věnovat se hlavně přípravě vozů pro soukromníky, jako jsou sportovní vozy třídy GT3 nebo cestovní auta specifikace TCR. Tedy oblasti, které si na sebe dokážou vydělat.

Ovšem Formule E v sobě nese vedle testů nových technologií PR gloriolu "bezemisního" závodění. Zřejmě i proto se mezitím do šampionátu vedle zakladatelského Renaultu nahrnuli další automobiloví výrobci: Jaguar či Citroën.

A to je jen začátek, protože další sezony budou svědkem invaze německých značek. S pátou sezonou bude od roku 2018 veta po výměnách monopostů v boxech, jedno auto bude muset dokázat dojet na své baterie až do cíle. Což je vzhledem k všeobecné elektrizaci civilního vozového parku a deklarovaným zákazům prodejů aut na fosilní paliva pro koncerny velká výzva.

BMW se Le Mans nevzdává, Porsche ano

Jako první ji vyslyšelo BMW, které už začátkem letošního roku nechalo pro pátou sezonu Formule E homologovat svoje pohonné jednotky. Bavorská firma se ovšem nevzdává "klasického" závodění a příští rok nasadí svůj vůz ve třídě GTE Pro v Le Mans.

Naopak Porsche po třech vítězstvích v řadě v Le Mans opustí francouzskou čtyřiadvacetihodinovku a místo vývoje hybridního vozu se vrhne do Formule E.

Tím jedna ze značek koncernu VW značně zamotala hlavu francouzským pořadatelům, protože mezi elitními hybridy LMP1 po postupném odchodu obou německých týmů zůstává jen Toyota. Dokonce se už objevily spekulace, že se v této třídě, kde by japonským vozům mohly konkurovat jen některé nehybridní (a tudíž výrazně znevýhodněné) speciály, nebude příští rok udělovat ve světovém šampionátu ve vytrvalostních závodech titul mistrů světa.

Vydrží Stříbrné šípy ve formuli 1?

Velké problémy má před sebou také německý šampionát cestovních vozů DTM. Zástupci Mercedesu totiž dali světu najevu, že po více než 30 letech účasti v různých reinkarnacích této série bude příští sezona tou poslední. A od roku 2019 (tedy stejně jako Porsche) se Stříbrné šípy objeví na startu Formule E.

Souboj tří značek bude v DTM minulostí.
Souboj tří značek bude v DTM minulostí. | Foto: DTM Media

"Bylo to velmi těžké rozhodnutí, ale musíme jít dál. Přišel čas začít psát novou kapitolu naší historie motoristického sportu," uvedl sportovní ředitel Mercedesu Toto Wolff.

O tom, že se příklon k elektrickému závodění dotkne i programu formule 1, nechtějí u Mercedesu ani slyšet. Ale obvykle velmi dobře informovaný Eddie Jordan, bývalý majitel vlastní stáje F1 a nyní televizní komentátor, je přesvědčen, že co nevidět přijde ze Stuttgartu zpráva i o konci ve světě Grand Prix. Ostatně, co chtít víc po třech letech kontinuálního vyhrávání a zisku titulů mezi jezdci i týmy?

DTM bude znovu kusem jen o dvou hercích

Pro DTM bude odchod Mercedesu velmi bolestivou záležitostí, protože na startu tak zřejmě zbudou jen vozy Audi a BMW. Seriál navíc čeká za dva roky revoluce, budou závodit zcela nové vozy se čtyřválcovými motory podle platformy Class One společné s japonským šampionátem Super GT.

Nový boss DTM, bývalý úspěšný pilot formule 1 Gerhard Berger, ale zůstává optimistou. "Pro všechny to bylo velké překvapení. Už se stalo, že v DTM startovaly jen dvě značky (mezi lety 2006 až 2011 Audi a Mercedes, pozn. red.), tak nevidím důvod, proč by tomu tak nemohlo být znovu. DTM přežije i bez Mercedesu," domnívá se Rakušan, jenž v čele populárního seriálu stanul teprve letos na jaře.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy