Mercedes přechytračil Red Bull, v Maďarsku vyhrál Hamilton

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
4. 8. 2019 16:51
Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál v nedělní Velké ceně Maďarska formule 1, když Maxe Verstappena s Red Bullem předjel čtyři kola před koncem závodu.
Max Verstappen v Red Bullu a Lewis Hamilton v Mercedesu bojují po startu VC Maďarska formule 1. | Foto: Reuters

"Měli jsme problémy s brzdami a půlku okruhu jsem se po trati klouzal. Netušil jsme, jestli se podaří stáhnout tu 19vteřinovou ztrátu," přiznal Hamilton své obavy.

Oba rivaly doplnil na stupních vítězů Sebastian Vettel. Ten v předposledním kole překonal týmového kolegu Charlese Leclerca. To byl další atraktivní moment, který završil dramatickou Velkou cenu. Oproti předpokladům se tak v Maďarsku nekonala nuda podobná té z Francie.

Dlouho to vypadlo, že strategické hrátky v boji o vítězství byly příznivé pro Red Bull. Po prvních zastávkách v boxech zůstal v čele držitel pole position Verstappen. Když ho Hamilton nedokázal stíhat, sáhlo vedení Stříbrných šípů k další výměně pneumatik.

Na ní Brit po Hungaroringu doslova letěl a nedal Verstappenovi, jehož gumy byly podle vyjádření mladého Nizozemce "mrtvé", šanci. Pak 21letý jezdec zajel do boxů pro novou sadu gum a v cíli ho od vítěze dělilo téměř 18 vteřin.

"Dneska jsme prostě nebyli dost rychlí. Snažil jsem se dělat všechno pro to, abych zachránil tvrdé pneumatiky, ale nepovedlo se. Dneska jsme sice nevyhráli, ale byl to dobrý den a celkově povedený víkend," zůstal Verstappen pozitivní.

Před prázdninami má Hamilton na prvním místě průběžného pořadí 250 bodů. Druhé místo udržel se 188 body jeho týmový kolega Valtteri Bottas, jenž byl v neděli až osmý. Třetí je Verstappen se ziskem 181 bodů.

Světový šampionát pokračuje po měsíční pauze 1. září v Belgii na okruhu ve Spa-Francorchamps.