Hamiltonovi v Imole přálo štěstí, Mercedes si zajistil Pohár konstruktérů

Radek Vičík Radek Vičík
1. 11. 2020 14:45
Lewis Hamilton vyhrál nedělní Velkou cenu Emilia-Romagny formule 1 a tým Mercedes v Imole oslavil rekordní, sedmý triumf v řadě v Poháru konstruktérů.

Britovi hrály při cestě za vítězstvím číslo 93 do karet strategie i štěstí, protože do depa pro nové gumy zajel během vyhlášení virtuálního safety car. Do zastávek v boxech vedl jeho týmový kolega Valtteri Bottas před Maxem Verstappenem v Red Bullu. Hamilton jel třetí.

Fin v Mercedesu bojoval s poškozením vozu i Nizozemcovým tlakem a po jedné z chyb jej Verstappen předjel. "Ten úlomek jsem viděl, ale byl uprostřed jízdní stopy a nešlo se mu vyhnout," popsal Bottas, jak přišel k poškození podlahy svého monopostu.

Verstappen si ovšem druhé příčky dlouho neužil. Po defektu pravé zadní gumy skončil mimo trať a na okruh vyjel safety car.

Za zaváděcím vozem navíc George Russellpo kvůli jezdecké chybě svůj Williams rozbil o bariéry.

V následujícím sprintu do cíle si Bottas udržel druhé místo. Zato boj o poslední pozici na stupních vítězů byl tvrdý, uspěl v něm Daniel Ricciardo s Renaultem.

"Je to skvělé. Nečekal jsem, že dneska dostanu takový dárek," liboval si Australan po závodě. Renault tak navázal na stupně vítězů Fernanda Alonsa z let 2005 a 2006. Tehdy se v Imole ještě jezdila Velká cena San Marina.

Díky double si Stříbrné šípy při návratu F1 na italskou trať po 14 letech už s jistotou vyhrály Pohár konstruktérů. Je sedmý v řadě, čímž se Mercedes v historických tabulkách odpoutal od Ferrari.

"Moc na čísla nedám, ale tohle je něco, na jsme skutečně hrdí. Dokud budeme plní energie a motivovaní, tak můžeme ještě přidat. Těšíme se na další výzvy," uvedl šéf Mercedesu Toto Wolff.

Světový šampionát pokračuje 15. listopadu v tureckém Istanbulu. Tam se kolotoč Grand Prix vrátí poprvé od roku 2011.