Schumi šest let po nehodě: nejasné prognózy, mizející rekordy a syn před branami F1

Radek Vičík Radek Vičík
29. 12. 2019 14:04
Ani šest let po nešťastné nehodě na lyžích není o zdravotním stavu sedminásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera jasno. Mezitím mu jeden rekord po druhém ukrajuje současný král světa Grand Prix Lewis Hamilton.
Mick Schumacher si v Hockenheimu vyzkoušel monopost Ferrari F2004, v němž před 15 lety získal titul šampiona F1 jeho otec Michael.
Mick Schumacher si v Hockenheimu vyzkoušel monopost Ferrari F2004, v němž před 15 lety získal titul šampiona F1 jeho otec Michael. | Foto: Scuderia Ferrari

Už šest let zůstává Michael Schumacher v péči lékařů po osudném pádu na lyžích. 29. prosince 2013 si přivodil vážné poranění hlavy, půl roku ho doktoři udržovali v umělém spánku a dodnes je jeho skutečný stav stále jen tématem divokých spekulací.

Podle kusých zpráv od rodiny už německý šampion vnímá svět kolem sebe, sám jí a po své rezidenci v Glandu se prý občas sám pohybuje. Jenže i ti Schumiho nejbližší, kteří mohli svého přítele navštívit, byli podrobení sicilské omertě a vyjadřovali se vágně ve stylu "my nesmíme ani naznačovat".

Pokud nic výše uvedeného nejde ověřit, logicky to zavdává živnou půdu pro nejrůznější fámy. Ověřená fakta se týkají fakticky jen samotné nehody a prvotních lékařských zákroků.

Ze svahu přímo do umělého spánku

Onoho nešťastného 29. prosince se Michael s přáteli vydali zdolávat svahy Francouzských Alp nedaleko Méribelu, kde měl rodák z Würthu v té době luxusní zimní chatu. Po pádu a nárazu do kamene utrpěl sedminásobný mistr světa F1 těžký úraz hlavy s poraněním mozku. Podle mínění lékařů mu zachránila život jen přilba.

Francouzští záchranáři Schumachera nejdříve odvezli vrtulníkem do nemocnice Moutiers. Ta je sice blízko Méribelu, ale nemá neurochirurgické oddělení. Až pak byl přemístěn do Grenoblu na špičkovou univerzitní kliniku.

Tam hned podstoupil dvě operace a od počátku byl udržován v umělém spánku. Lékaři ho z něj probouzeli téměř půl roku, závodník se z kómatu úplně probral až v půlce června 2014. Z nemocnice pak zamířil do Švýcarska na univerzitní kliniku v Lausanne a potom do svého domu na břehu Ženevského jezera.

Letos v září francouzský list Le Parisien uvedl, že Schumi byl hospitalizován na pařížské klinice. V nemocnici Georgese Pompidoua měl projít buněčnou terapií u průkopníka této metody, profesora Philippea Menaschého. Ale jestli cílem této léčby bylo srdce, na něž se francouzský vědec specializuje, nebo buňky poraněného mozku, to nikdo nezainteresovaný dodnes netuší. Fanoušci ovšem dál nepřestávají věřit, že se zdravotní stav formulové legendy zlepší.

Hamiltonův hon na rekordy

Zatímco Schumacher dál bojuje se zdravím, postupně přichází o jeden svůj formulový rekord za druhým. Na vině je současný fenomén F1, dnes už šestinásobný mistr světa Lewis Hamilton. A Brit ve službách Mercedesu se může příští rok v počtu titulů na svého bývalého soupeře dotáhnout.

Michael Schumacher
Michael Schumacher | Foto: Daimler Media

Podobně je to s počtem vyhraných Velkých cen. Tam činí Hamiltonova ztráta pouze sedm nejvyšších stupínků. Jen pro ilustraci, od roku 2014 britský jezdec nikdy nevyhrál méně než devět závodů za sezonu.

V jedné Velké ceně Schumacher vyhrál osmkrát ve Francii, Hamilton má doma sedm trofejí za triumf v Kanadě a Maďarsku. Za dva roky může současná hvězda Stříbrných šípů Němce dohnat v počtu sezon po sobě s aspoň jedním vítězstvím (15). Už jen čtyři "bedny" dělí Brita od srovnání rekordu Schumachera v počtu umístění na stupních vítězů. A ještě osm bodovaných Grand Prix a padne další meta 45letého hrdiny F1.

S 88 pole position Hamilton už Schumachera doslova deklasoval (68), podobně kraluje i v počtu získaných bodů (3431) a je držitelem nejdelší série v počtu Velkých cen dojetých na bodech (33 a stále ji může prodlužovat). S letošními 413 body Hamilton překonal rekord co do nejhojnější bodové úrody v sezoně - tady ale musí brát v potaz různé bodovací systémy během historie šampionátu, 25 bodů za vítězství se uděluje teprve od roku 2010.

Naopak jsou rekordy, které si Schumi stále drží a o něž asi hned tak nepřijde. Tak například: nejvíce vítězství v sezoně (13, o ten se dělí se Sebastianem Vettelem), největší počet nejrychlejší kol v závodě (77) či nejrychlejší zisk titulu (roku 2002 to bylo už šest Velkých cen před koncem sezony).

Mick potřebuje body do superlicence

Velké naděje němečtí fanoušci vkládají do Micka Schumachera. Syn legendy si ale musí na debut v F1 minimálně rok počkat. Na vině je superlicence, respektive malý počet bodů, které 20letý pilot nasbíral.

Mick Schumacher při testech Ferrari v Sáchiru 2019
Mick Schumacher při testech Ferrari v Sáchiru 2019 | Foto: Scuderia Ferrari

Aby se totiž eliminovali málo schopní placení piloti, musí nováčci nasbírat v nižších formulových šampionátech a seriálech jako formule E, MS ve vytrvalostních závodech či DTM patřičné množství kvalitních výsledků. Za poslední tři roky před vstupem do F1 musí aspiranti na Grand Prix pobrat aspoň 40 bodů za konečná umístění.

Tento počet sice Mick na začátku roku 2019 v pohodě překonal, ale protože v premiérové sezoně v F2 se nevešel do top 10, zůstane mu jen 30 bodů. To znamená, že v novém ročníku musí chtíc nechtíc skončit v nejlepší šestce formule 2.

K tomu má pilotu "juniorky" Ferrari pomoci opět renomovaný italský tým Prema, který v roce 2017 dovezl k titulu Charlese Leclerca a o rok později právě v jeho barvách Mick Schumacher vyhrál evropský šampionát F3.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Saská kontrarozvědka označila protiimigrační hnutí Pegida za extremistické

Saský Zemský úřad pro ochranu ústavy (LfV), který v této německé spolkové zemi plní funkci regionální kontrarozvědky, nově považuje protiimigrační a protiislámské hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) za extremistické. V pátek to oznámil šéf saské LfV Dirk-Martin Christian. Pro hnutí Pegida a její představitele nové hodnocení znamená, že se dostávají do hledáčku tajných služeb. Pegida vznikla v Sasku, které je její baštou, postupně se rozšířila i do dalších spolkových zemí, ale její popularita v posledních letech výrazně poklesla.

Saská kontrarozvědka uvádí, že Pegida vykazuje radikální úsilí a že v průběhu let se rozvinula z protestního v protiústavní hnutí. "Tím, že Pegida poskytuje známým pravicovým radikálům veřejnou agitační platformu, aby mohli šířit protiústavní názory a ideologie, funguje toto hnutí jako jakési propojení mezi extremisty a neextremisty," řekl Christian. To pak podle něj vede k posouvání hranic mezi demokratickými a radikálními postoji.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z hokejové reprezentace vypadli Mozík, Najman a Kousal, dva hráči tým doplní

Z kádru hokejové reprezentace připravující se na mistrovství světa v Rize vypadli obránce Vojtěch Mozík a útočníci Ondřej Najman s Pavlem Kousalem. Na dalším srazu v neděli tým naopak doplní obránce Michal Moravčík a útočník Jiří Smejkal z finského celku Tappara Tampere.

před 1 hodinou

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy