Ferrari zkazilo Leclercovi další závod. Nebyla to jednoduchá situace, prohodil mladík

Radek Vičík Radek Vičík
15. 4. 2019 15:37
Charles Leclerc zažívá v kokpitu monopostu formule 1 Ferrari náročnou premiéru. Monacký mladík zatím ve všech třech závodech slyšel, aby před sebe pustil týmového kolegu Sebastiana Vettela, v Bahrajnu přišel o jisté vítězství kvůli technické závadě a v neděli v Šanghaji ho tým doslova obětoval ve prospěch jeho německého kolegy.
Charles Leclerc ve Ferrari na trati VC Číny 2019.
Charles Leclerc ve Ferrari na trati VC Číny 2019. | Foto: Reuters

I když se Leclerc po startu dostal před čtyřnásobného mistra světa na třetí místo, brzy slyšel povel, aby Vettela pustil před sebe. Oba jezdci přitom měli stejné tempo a celý "přehazovací manévr" stál Ferrari cenné sekundy, které vedoucím Mercedesům zajistily na prvních dvou místech klid.

Aby toho trápení nebylo pro 21letého jezdce málo, chaotická strategie zastávek v boxech ho nechala úplně na holičkách a s nedohnatelnou ztrátou na Maxe Verstappena.

Právě Nizozemec v Red Bullu, respektive jeho návštěvy mechaniků, Ferrari stínovalo s cílem, nedovolit mu dostat se na stupně vítězů na úkor Vettela. To se sice nakonec povedlo, ale zároveň tato strategie zruinovala závod Leclercovi,

"Zvorali to," komentoval počínání Ferrari bývalý pilot F1 a populární twitterový glosátor Giedo van der Garde. Nizozemský jezdec nebyl daleko od pravdy. Chvílemi to totiž v Šanghaji vypadalo, že Leclerc bojuje se svými soupeři i s vlastním týmem.

Pochopení pro svého jezdce měl i nový boss týmu z Maranella Mattia Binotto. "Charles (Leclerc) má právo být naštvaný. Mercedes byl ale v té fázi závodu rychlejší. Nešlo o to protěžovat jednoho jezdce na úkor druhého, ale snažili jsme se v důležitý moment závodu udělat všechno, co šlo," uvedl šéf Ferrari.

Sám Leclerc se hned po závodě odmítl vyjádřit a počkal si na vysvětlení od týmových inženýrů. Na setkání v boxech mu zjevně vychladla hlava a monacký pilot byl smířlivý.

"Nebyla to jednoduchá situace. Trápil jsem s pneumatikami. Oba jsme se trápili, ale v té chvíli to vypadlo, že je Seb rychlejší. Když se však dostal přede mě, i jeho gumy dostaly zabrat," uvedl Leclerc.

Když se ho novináři v Číně ptali, jestli ho vysvětlení Ferrari uspokojilo, prohodil. "Jo, myslím, že jo." Co si mladý rodák z Monte Carla myslel doopravdy, toť otázka…

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy