Hostesky, třeste se. Do formule 1 se vrací pravé šampaňské

Sport ČTK Sport, ČTK
30. 7. 2017 11:35
Do závodů formule 1 se již dnes po půldruhém roce vrátí pravé šampaňské. Firma Carbon připravila pro tři nejlepší závodníky lahve se zlatou, stříbrnou a bronzovou vinětou.
Sebastian Vettel kropí hostesky šampańským
Sebastian Vettel kropí hostesky šampańským | Foto: Reuters

Budapešť - Nejlepší tři piloti dnešní Velké ceny Maďarska formule 1 budou moci po půldruhém roce opět slavit pravým šampaňským. Od vypršení smlouvy s předchozím dodavatelem v roce 2015 se totiž k tradičnímu "postřiku" na pódiu využívalo pěnivé víno, ne však z regionu v severovýchodní Francii, jež se jako jediné smí označovat za šampaňské.

Od dnešní Grand Prix na Hungaroringu bude dodavatelem šampaňského pro F1 firma Carbon, která připravila pro nejlepší tři závodníky lahve se zlatou, stříbrnou a bronzovou vinětou. Lahve obsahují stejná karbonová vlákna, která se používají pro výrobu monopostů.

Formule 1 byla bez pravého šampaňského od roku 2015, kdy skončilo patnáctileté partnerství se značkou Mumm. Od té doby slavili jezdci perlivým vínem Chandon.

Tradice stříkání šampaňským po motoristických závodech začala náhodně před pěti desetiletími po slavném závodu 24 hodin Le Mans. Švýcarský pilot Jo Siffert v roce 1966 omylem pokropil fanoušky z lahve, jejíž korek samovolně vyletěl, když byla ponechána na slunci. O rok později už americký vítěz Dan Gurney úmyslně lahví zatřásl, aby byl účinek výstřiku ještě výraznější.

 

Právě se děje

Další zprávy