Hostesky, třeste se. Do formule 1 se vrací pravé šampaňské

Sport ČTK Sport, ČTK
30. 7. 2017 11:35
Do závodů formule 1 se již dnes po půldruhém roce vrátí pravé šampaňské. Firma Carbon připravila pro tři nejlepší závodníky lahve se zlatou, stříbrnou a bronzovou vinětou.
Sebastian Vettel kropí hostesky šampańským
Sebastian Vettel kropí hostesky šampańským | Foto: Reuters

Budapešť - Nejlepší tři piloti dnešní Velké ceny Maďarska formule 1 budou moci po půldruhém roce opět slavit pravým šampaňským. Od vypršení smlouvy s předchozím dodavatelem v roce 2015 se totiž k tradičnímu "postřiku" na pódiu využívalo pěnivé víno, ne však z regionu v severovýchodní Francii, jež se jako jediné smí označovat za šampaňské.

Od dnešní Grand Prix na Hungaroringu bude dodavatelem šampaňského pro F1 firma Carbon, která připravila pro nejlepší tři závodníky lahve se zlatou, stříbrnou a bronzovou vinětou. Lahve obsahují stejná karbonová vlákna, která se používají pro výrobu monopostů.

Formule 1 byla bez pravého šampaňského od roku 2015, kdy skončilo patnáctileté partnerství se značkou Mumm. Od té doby slavili jezdci perlivým vínem Chandon.

Tradice stříkání šampaňským po motoristických závodech začala náhodně před pěti desetiletími po slavném závodu 24 hodin Le Mans. Švýcarský pilot Jo Siffert v roce 1966 omylem pokropil fanoušky z lahve, jejíž korek samovolně vyletěl, když byla ponechána na slunci. O rok později už americký vítěz Dan Gurney úmyslně lahví zatřásl, aby byl účinek výstřiku ještě výraznější.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy