Potvrzeno, jméno Schumacher se vrací do kolotoče F1. Štafetu přebírá syn Mick

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2020 9:45
Tým formule 1 Haas angažuje příští sezonu dva nováčky. Ve středu potvrdil příchod Micka Schumachera, syna sedminásobného mistra světa Michaela. Ten bude v roce 2021 týmovým kolegou Rusa Nikity Mazepina.

Schumacher bude po otci a strýci Ralfovi třetím členem německého rodinného klanu. Mazepin se stane po Vitaliji Petrovovi, Sergeji Sirotkinovi a Daniilu Kvjatovi čtvrtým ruský závodníkem v historii seriálu.

S 21letým Mazepinem americká uzavřela víceletou smlouvu, délku kontraktu jeho stejně starého budoucího týmového kolegy zatím neuvedla.

"Vždycky jsem věřil, že se mi podaří splnit sen o startu ve formuli 1. Děkuji týmu Haas, Ferrari i jeho závodnické akademii. Chtěl bych se také vyznat z lásky k rodičům - vím, že jim za vše hodně dlužím," uvedl dojatý syn legendy F1.

Schumacher zůstane i přes angažování v barvách Haasu členem juniorské akademie Ferrari  a z Maranella mu budou dál pomíhat. "Americký tým má silné partnerství se Scuderií Ferrari.  Mick, který je velkým mladým talentem, má nyní příležitost jít s Haasem dál. Závodní akademie Ferrari mu bude dál poskytovat veškerou podporu, jak tomu bylo v tak tomu bylo v uplynulých letech," uvedl šéf stáje Ferrari Mattia Binotto.

Italská automobilka dodává stájím Alfa Romeo a Haas motory. V září Schumacher absolvoval v Alfě Romeo první trénink v F1. Dva závody před koncem formule 2 má v čele seriálu náskok 14 bodů, Mazepin je průběžně třetí.

Mickův otec Michael, jenž byl až donedávna se sedmi tituly a 91 vítěznými Velkými cenami rekordmanem F1, se na veřejnosti neobjevil od prosince 2013. Tehdy měl ve Francouzských Alpách nehodu na lyžích, při níž utrpěl vážné poranění hlavy a byl dlouho v kómatu. Rodina od té doby nepodává o jeho zdravotním stavu prakticky žádné informace.

Mazepin se Schumacherem v týmu vystřídají Francouze Romaina Grosjeana a Dána Kevina Magnussena, kteří po této sezoně končí.

Grosjean, jenž v neděli vyvázl bez vážných následků z hrozivé nehody a požáru monopostu na okruhu v Sáchiru, už možná letos závodit vůbec nebude. Určitě vynechá tento víkend druhou Grand Prix v Bahrajnu, místo něj pojede Pietro Fittipaldi, čtyřiadvacetiletý vnuk brazilské legendy Emersona Fittipaldiho.

Závod F1 v Bahrajnu přerušila hrozivá Grosjeanova nehoda | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 22 minutami

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR

Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v červnu přiznal, že země čelí nejhoršímu nedostatku potravin za více než deset let. K "napjaté situaci" přispívají kromě počasí i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně, se kterou kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice ještě neprodyšněji než dříve.

Úhrn srážek činil v zemi od začátku roku do poloviny července 21,2 milimetru, což je přibližně čtvrtina průměru a druhá nejnižší hladina v záznamech meteorologických pozorování po roce 1981, uvedla oficiální Korejská centrální tisková agentura. Teploty dosahují v některých oblastech až 35 stupňů Celsia, v důsledku čehož vysychají tisíce hektarů rýžových a kukuřičných polí, které jsou v Severní Koreji jedním z hlavních zdrojů potravy.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy