Plán na revoluční Grand Prix v Londýně má jedinou chybu. Formule 1 o něm neví

Radek Vičík Radek Vičík
15. 3. 2023 20:15
Skupina britských podnikatelů přišla s plánem pořádat Velkou cenu formule 1 v Londýně. Vedení šampionátu ale říká, že o něm nemá žádní zprávy.

Když má závod formule 1 Monako, Las Vegas nebo Džidda, tak proč ne hlavní město Británie? Přesně tak uvažovali zástupci skupiny odborníků na životní prostředí LDN Collective a poradenské společnosti DAR, když představili svůj projekt Grand Prix Londýna.

Přišli s ním (asi záměrně) jen pár dní před startem úspěšného podniku F1 v saúdskoarabské Džiddě, kde se Velké ceny jezdí od roku 2021. Podobně jako v Singapuru nebo Abú Dhabí je plán londýnské tratě situován do přístavní oblasti. Jenže areál na východě Londýna rekonstrukce teprve čeká, což ukazuje i tento tweet:

Ambice developerů jsou ale velké. V rámci svého záměru vytvořit "celosvětově uznávanou nábřežní destinaci pro sport, volný čas a zábavu" plánují uspořádat londýnskou Grand Prix na vysokorychlostní městské trati. Navrhovaný okruh dlouhý 5,86 km by měl mít 22 zatáček. Monoposty by se po něm měly řítit průměrnou rychlostí 127 km/h. To znamená odhadovaný čas na kolo 1:42 minuty.

Zástupci LDN Collective a DAR zároveň uklidnili britské fanoušky. Podle nich by závod neměl znamenat konec tamní Velké ceny na legendárním okruhu v Silverstonu.

Revitalizace přístavního areálu Docklands ve velké míře spoléhá na plovoucí pohyblivé moduly, které mohou tvořit cyklistické a běžecké dráhy. Ty jde ale pak umístit k sobě tak, aby vytvořily široký prostor pro splnění všech požadavků kladených Mezinárodní automobilovou federací FIA.

Plovoucí moduly by byly dočasně využity k vytvoření tribun s celkovou kapacitou 95 000 diváků a servisního vybavení podél trati.

Ctižádostivě vypadá i návrh boxové uličky. Ta by vedla podél prvního patra zásobovacího a nakládacího patra paluby výstavního a kongresového centra ExCeL, kde se koná londýnský závod elektrické formule E.

"Víme, že formule 1 má zájem o pořádání londýnské Grand Prix, a proto jsme navrhli trať, která splňuje všechny její požadavky a předpisy. Návrhy jsme projednali s místními autoritami. Ať už s F1, nebo bez ní, tyto návrhy jsou transformační a znamenaly by obrovský přínos pro Londýn a Velkou Británii v celosvětovém měřítku," uvedl generální ředitel LDN Collective Max Farrell.

Celý projekt má ale jeden velký háček. Vedení formule 1 o něm oficiálně nic neví. "O pořádání závodu v Londýně se nejedná," uvedli rezolutně zástupci organizace Liberty Media, která je držitelem práv na svět Velkých cen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do klubu primátora Ostravy Macury vstoupili všichni, kdo opustili klub ANO

Do nově vzniklého zastupitelského klubu ostravského primátora Tomáše Macury (dříve ANO) už vstoupili všichni zastupitelé, kteří opustili klub hnutí ANO. V krajské metropoli začala i první jednání o podobě nové koalice. Původní koalice tvořená hnutím ANO, uskupením Spolu a Piráty se rozpadla poté, kdy se začal štěpit klub ANO a koalice přišla o většinu hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Macura vidí možností řešení situace několik, vyjednávat nechce s SPD a Ostravskou levicí. První jednání má za sebou uskupení Spolu, druhý nejsilnější klub zastupitelstva Ostravy po hnutí ANO. ANO plánuje schůzky po středečním sněmu.

Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. V případě Macury následovalo jeho vyloučení z klubu ostravských zastupitelů. Stejně tak klub vyloučil i náměstkyni primátora Zuzanu Bajgarovou. Následně klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov. Počet členů klubu ANO tak klesl z 21 na 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy