Video: Jel jako Fittipaldi. Legendární Brazilec debutoval v 73 letech v kamionu

Video: Jel jako Fittipaldi. Legendární Brazilec debutoval v 73 letech v kamionu
Video z testu Buggyry v podání Emersona Fittipaldiho na mosteckém autodromu.
Původně se měl v tahači Buggyra v Mostě jen tak trochu povozit. Ale z jednoho kola se to "zvrtlo" na pěkných pár minut na okruhu.
Nenechte se zviklat jmenovkou, v kombinéze Davida Vršeckého se promenáduje skutečně Emerson Fittipaldi.
V Buggyře se Fittipaldi projel se svým synem na sedadle spolujezdce. Právě pokračovatel slavného jména přesvědčil tátu, aby zůstal na trati co nejdéle.
Foto: Buggyra
Radek Vičík Radek Vičík, Buggyra
Aktualizováno 13. 8. 2020 19:30
I se sedmi křížky na hřbetě Emerson Fittipaldi objevuje nové závodní disciplíny. V pondělí si v Mostě vyzkoušel závodní tahač a z jízdy v Buggyře byl nadšený. "Tahač má velký točivý moment a taky dost dobře zrychluje," uvedl dvojnásobný mistr světa F1 v rozhovoru pro české novináře. Kromě jiného v něm prozradil i to, s kým si v pedoku formule 1 nejvíc rozuměl a co říká na současné monoposty.

Jaké bylo svezení v okruhovém tahači?

Do tahače jsem usedl poprvé v životě, v Brazílii se mi to nepodařilo. A byl to pěkný zážitek. Tahač se řídil pěkně, ale bylo to zase něco jiného. Hlavně kvůli jeho hmotnosti. Auto má velký točivý moment a taky dost dobře zrychluje.

Je těžší zvyknout si na menší, nebo větší auto?

Vždycky je to těžší v rychlejším. Cítíte ten výkon, musíte jet precizně v zatáčkách. Neodpouští žádné chyby.

Jaká byla vaše nejoblíbenější závodní trať a proč?

Nürburgring. Byl nebezpečný, ale také jedinečný.

Pilot Buggyry a evropský šampion Adam Lacko říká, že tahač je něco jako obří motokára. Měl jste za jeho volantem stejný pocit?

Na to bych musel v tahači najezdit mnohem víc kilometrů. Má velmi dobré brzdy. Zvlášť tady v Mostě se dost využijí. A kdybych jezdil déle, určitě bych si vylepšil i časy.

Vyzkoušel jste ve světě okruhového závodění téměř všechno, jakou formuli nebo automobil jste si užil nejvíce?

Největší adrenalin a zábava byla na krátkém mílovém okruhu v IndyCar. V polovině devadesátých let jsme tam jeli závody na 200 kol a na hlavu působilo přetížení 5,5 G. Byly to hodně agresivní vozy.

Sledujete stále formuli 1?
Ano a dost podrobně. Dneska jsou to úplně jiné závody. Hlavně co se týče bezpečnosti. Všechny ty uhlíkové skořepiny a další bezpečnostní prvky, to za našich let nebývalo. Byly to hodně nebezpečné závody.

Kdo je podle vás nejlepším pilotem formule 1 všech dob?

To máte těžké. Brazilec vám řekne, že Ayrton Senna, Francouz, že "profesor" Alain Prost (smích). Já měl vždycky hodně blízko k Jackiemu Stewartovi.

Kdy jste se naposledy svezl v monopostu formule 1?

Před sedmi lety jsem si vyzkoušel Lotus Kimiho Räikkönena. Co se týče maximální rychlosti, nebyla o moc vyšší. Ale co bylo úplně jiné, byla přilnavost a vůbec jízdní vlastnosti. Vývoj šel hodně dopředu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Biden dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu, soudce Breyer odstupuje

Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci odstoupí. S odvoláním na své zdroje o tom informují americká média včetně agentury AP a televize NBC News. Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se tak nejspíš naskytne možnost poprvé vybrat člena nejvyšší soudní instance v USA, na převaze konzervativních soudců nad liberálními v poměru šesti ku třem to ale nic nezmění.

Post na nejvyšším soudě je doživotní, soudci se ovšem mohou kdykoli rozhodnout odejít do důchodu. Podle informací amerických médií se tak Breyer chystá učinit po skončení nynější schůze soudu, která potrvá do června.

Breyer byl do funkce jmenován v roce 1994 tehdejším prezidentem Billem Clintonem a nyní je jasně nejstarším členem devítimístného soudního senátu. V srpnu oslavil 83. narozeniny. Veřejnoprávní rozhlas NPR jej v dnešním článku popisuje jako "praktického a umírněně liberálního" soudce, který se v zákulisí snažil budovat podporu pro rozhodnutí představující jakousi střední cestu mezi konzervativním a liberálním křídlem soudu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Adam nyní rezignovat nechce. Expertní komise, jejíž vznik Nerudová iniciovala, našla několik pochybení v odborných článcích, kde byl Adam spoluautorem, a doporučila jejich stažení z časopisů. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. V pondělí by měl situaci znovu projednat akademický senát.

"Nejsem si vědom, že by pochybení, která se u několika vědeckých prací objevila, byla natolik závažná, aby vedla k tak rezolutnímu a nezvratnému kroku, jako je rezignace. Já si velmi vážím práce mé předchůdkyně, na niž bych rád navázal, na druhou stranu do čela Mendelovy univerzity v Brně jsem byl řádně a legitimně zvolen a podporu lidí, kteří za mnou stojí, bych nerad zklamal," sdělil Adam.

Rektorem bude Adam od února. Ve středu se měl zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, kvůli nemoci ale zůstal doma. Prezident Miloš Zeman uvedl, že mu Hrad pošle jmenovací listinu poštou. Pokud by Adam rezignoval, musel by akademický senát volbu opakovat. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy