Schumachera čeká ještě dlouhá cesta. A kognitivní trénink

Radek Vičík Markéta Šrajbrová Radek Vičík, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 17. 6. 2014 10:16
I když se sedminásobný mistr formule 1 Michael Schumacher konečně probral z kómatu, podle expertů před sebou má ještě hodně dlouhou cestu k rehabilitaci.
Michael Schumacher.
Michael Schumacher. | Foto: Daimler Media - HOCH ZWEI

Praha - I když se sedminásobný mistr formule 1 Michael Schumacher po vážné nehodě na lyžích na konci loňského roku konečně probral z kómatu (čtěte ZDE), podle českých i zahraničních expertů před sebou má ještě hodně dlouhou cestu k rehabilitaci.

Ani nejmodernější současná medicína navíc nedokáže zaručit, že se úplně uzdraví.

„Nejsem traumatolog, ale v podobných případech, které já znám, defekt vždycky zůstal,“ sdělil Aktuálně.cz například Ivan Rektor, někdejší přednosta I. Neurologické kliniky Masarykovy univerzity v Brně.

Komunikuje Schumi? Nepravděpodobné

Klíčovou otázkou je, v jakém stavu se pětačtyřicetiletý Němec vlastně nachází. „Schumacher byl pravděpodobně v medikamentózním kómatu a my nevíme, kdy ho ukončili. Mohlo to být už před řadou dní, kdy ho probrali. Není to tak, že by se pacient probral a lékaři ho hned převezli na rehabilitační oddělení,“ komentoval zprávu o Schumacherově "probrání se z kómatu" Rektor.

Neurochirurg Jaroslav Plas ze střešovické Ústřední vojenské nemocnice se navíc nedomnívá, že se z bezvědomí probral úplně.

"Chybí dostatek odborných informací. Pokud se řekne 'probral se po pěti měsících', tak já nevím, co si pod tím mám představit. Možná občas otevře oči, možná nějakým kontaktem pozná někoho blízkého, ale to jsou všechno jen dohady," uvedl Plas v rozhovoru pro DVTV.

"Neočekával bych, že by byl natolik při vědomí, aby řekněme validně komunikoval," dodal docent Plas (celé video viz ZDE).

Schumacher nemusí dýchat spontánně

Ještě skeptičtější je bývalý šéflékař formule 1 Gary Hartstein, který už dříve kritizoval francouzské lékaře za to, že Schumachera hned po jeho nehodě netransportovali na kliniku v Grenoblu, ale nejdřív ho vezli do menší místní nemocnice.

"Je to samozřejmě dobrá zpráva (že již není v kómatu). Ale ještě nikdy jsem neviděl pacienta s poraněním hlavy, aby po pěti měsících na jednotce intenzivní péče zamířil přímo na rehabilitaci bez toho, aby "přešel" přes běžné oddělení. Ale možné je všechno," uvedl na svém blogu profesor neurochirurgie momentálně působící na univerzitní klinice v belgickém Lutychu.

"Nezapomeňte, že existuje spousta rehabilitačních zařízení, která zvládnou péči o pacienty s plicní ventilací, takže tento přesun také neříká nic o tom, zda Michael dýchá spontánně," připomíná Harstein.

Dlouhá cesta k uzdravení

Ale i v případě, že se Schumacherův stav opravdu tak výrazně zlepšil, nemá bývalý šampion ještě vyhráno. Rehabilitace po takovém vážném úrazu mozku není snadná a výsledky nejsou zaručené.

"Některým lidem trvala rehabilitace tři až čtyři roky. Záleží na komplikovanosti jejich poranění i celkovém zdravotním stavu," vysvětlil ve vysílání televize Sky News neurochirurg Antonio Belli z univerzity v Birminghamu.

Britský lékař také popsal, v čem vlastně taková rehabilitace spočívá. "Bude procházet jednak kognitivní terapií, která mu pomůže obnovit paměť či koncentraci. A pak je tu fyzioterapie, protože byl dlouho upoután na lůžku a jeho svalstvo je značně ochablé," dodal Belli.

Rektor: defekt vždy zůstane

Podobný názor má i Ivan Rektor, někdejší přednosta neurologů z univerzitní kliniky v Brně. 

„Nevím, jaké má přesně poruchy, ale čeká ho kognitivní trénink. Bude v péči psychologů a logopedů, kteří ho pravděpodobně budou učit mluvit a budou s ním trénovat paměť,“ řekl Aktuálně.cz Rektor a dodal, že Schumacherovi lékaři budou také pokračovat s fyzioterapií, kterou nepochybně prováděli také po celou dobu sportovcova kómatu.

Při rehabilitaci svalů a končetin podle Rektora Schumacherovi pomáhá to, že byl v době nehody ve skvělém zdravotním stavu.

A jaké jsou Schumacherovy vyhlídky? „Nejsem traumatolog, ale v podobných případech, které já znám, defekt vždycky zůstal, větší či menší,“ uvedl Rektor.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy