Enge dojel v závodě A1 GP v Brně druhý

ČTK, SportPlus
8. 10. 2006 16:18
Brno - Tomáš Enge skončil v hlavním závodě A1 Grand Prix na Masarykově okruhu v Brně na druhém místě.

V hlavním závodě A1 GP v Brně na 70 minut dojel český závodník na druhém místě za Alexem Yoongem z Malajsie, který slavil vítězství i ve sprintu.

Enge tak přidal k prvním dvěma bodům za páté místo ve sprintu dalších devět do Světového poháru národů. S 11 body je Česká republika po dvou dílech seriálu pátá, vedení udrželi Němci.

"Mám za sebou tvrdý týden a musím přiznat, že jsem velmi unavený. Na druhé straně musím vyslovit spokojenost s druhým místem, na kterém má zásluhu celý tým i vynikající fanoušci," řekl Enge v rozhovoru po závodě, kterému přihlíželo od pátečních tréninků zhruba 30.000 diváků.

Engeho cesta na stupně vítězů měla dva důležité momenty. Prvním byla povinná zastávka v boxech na přezutí pneumatik. Díky souhře celého týmu se český pilot posunul z pátého místa na třetí se ztrátou okolo patnácti sekund na vedoucí dvojici. "Na té zastávce jsem vydělal," uznal Enge.

V čele jezdil dlouho Kanaďan James Hinchcliffe, kterého pronásledoval Yoong. Šest kol před koncem malajský pilot se zkušenostmi z formule 1 tvrdě zaútočil a oba vozy se při tvrdém souboji v zatáčce střetly bokem.

"Čekal jsem dlouho na příležitost k útoku. Kontakt jsem nezavinil, byl jsem už v zatáčce na soupeřově úrovni, když se mě pokoušel zavřít," popsal Yoong moment, po kterém se Kanaďanův stroj roztočil do smyku a než se pilot zorientoval, přiblížil se k němu Enge, jenž pohotově využil příležitost a soupeře předjel.

"Kanaďan udělal drobnou chybu, kterou se mi podařilo využít k úspěšnému útoku. V závěru jsem se už maximálně koncentroval na udržení druhého místa. K útoku na Yoonga jsem neměl příležitost, byl dnes velmi rychlý," dodal Enge. V závěru si zkušený český závodník druhé místo udržel, musel však odrazit několik útoků Mexičana Salvadora Durana.

Prvenství ve sprintu, kratším z obou nedělních závodů druhého dílu formulového seriálu, vybojoval pro Malajsii Alex Yoong. Už v úvodním kole skončily naděje dvou nejrychlejších jezdců z kvalifikace - Jonnyho Reida z Nového Zélandu a vítěze prvního závodu před týdnem v Zandvoortu Němce Nico Hülkenberga.

Při letmém startu narazil Hülkenberg po kolizi se soupeřem a následném smyku do svodidel a dál nepokračoval. V první zatáčce vyletěl z trati Reid, který pak dojel po prvním kole do depa, ale rovněž závod předčasně vzdal.

Enge startoval ze sedmého místa a předjel Američana Philipa Gieblera, ale dostal se před něj Francouz Nicolas Lapierre, jenž se probojoval z osmého až na třetí místo. V závěru závodu český jezdec stále zrychloval a úspěšně odrazil Gieblerovy útoky.

Sprint:
1. Yoong (Mal.) 18:02,946 (prům. rychlost: 179,600 km/hod.), 2. Hinchcliffe (Kan.) -1,634, 3. Lapierre (Fr.) -2,731, 4. Cchung-fu Čcheng (Čína) -4,662, 5. Enge (ČR) -6,092, 6. Giebler (USA) -6,683, 7. Duran (Mex.) -10,756, 8. Buemi (Švýc.) -12,430.
Hlavní závod (38 okruhů): 1. Yoong, 2. Enge -7,336, 3. Duran -8,996, 4. Hülkenberg (Něm.) -9,842, 5. Hinchcliffe -12,984, 6. Kerr (Brit.) -14,042, 7. Reid (N. Zél.) -14,619, 8. Cchung-fu Čcheng -31,375.
Průběžné pořadí (po 2 z 12 závodů):
1. Německo 20, 2. Mexiko 19, 3. Malajsie 17, 4. Kanada 11, 5. Česká republika 11, 6. Británie 11, 7. USA 10, 8. Nizozemsko 9.

Další výsledky:
Divize 4:
První závod: 1. Kostka 20:14,063 (prům. rychlost 160,200 km/hod.), 2. Nimč -5,870, 3. Lacko -1:39,928.
Druhý závod: 1. Nimč 21:32,167 (prům. rychlost 150,500 km/hod.), 2. Lacko -37,911, 3. Stanco -51,366.
Škoda Česká pojišťovna Challenge:
První závod: 1. Matějovský 29:21,314 (prům. rychlost 132,500 km/hod.), 2. Dostál -8,056, 3. Brejla -8,574.
Druhý závod: 1. Matějovský 29:23,674 (prům. rychlost 132,300 km/hod.), 2. Dostál -0,434, 3. Brejla -8,089.
BMW 1 Challenge:
První závod: 1. E. Janiš 24:20,868 (prům. rychlost 133,100 km/hod.), 2. Firla -3,826, 3. Honzík jr. -4,131.
Druhý závod: 1. Hornák 24:20,415 (prům. rychlost 133,200 km/hod.), 2, Honzík jr. -0,461, 3. Kusý jr. -1,715.